Açık kalp cerrahisi hastalarında kullanılan sabit heparin dozu sonrası bakılan aktif pıhtılaşma süresine (ACT) mevsimsel ve günlük diurnal değişikliğin etkisi
Effect of seasonal and daily diurnal change on active coagulation time (ACT) as looked after a fixed heparin dose in open heart surgery patients
  1. Tez No: 911129
  2. Yazar: AHMET KUYUCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KİRİŞCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Heparin, açık kalp cerrahisinde kullanılan ve perioperatif antikoagülasyonu sağlamak için tercih edilen bir antikoagülandır. Ekstrakorporeal dolaşımda, devre boyunca kan akışkanlığını korumak ve trombotik komplikasyonları önlemek için antikoagülasyon amaçlı heparin kullanılır. Yapılan çalışmalarda kanın trombojenitesinin mevsimsel değişimlerden etkilendiği, aneminin mevsimsel değişikliklerle ilişkisi belgelenmiştir. Biz de bu çalışmamızda mevsimsel ve diurnal değişikliğin açık kalp cerrahisinde kullanılan sabit heparin dozu sonrası bakılan Aktif Pıhtılaşma Süresine (ACT) mevsimsel ve günlük diürnal değişikliğin etkisini inceledik. Çalışmanın amacı doğrultusunda 2015-2023 Yılları Arasında Açık Kalp Cerrahisi Geçiren 649 Hastanın Klinik Ve Demografik Özellikleri (Yaş, Cinsiyet, Diabetes Mellitus, Hipertansiyon) Dikkate Alındı. Kcft(Karaciğer Fonksiyon Testi) Bozukluğu Olanlar, Bft(Böbrek Fonksiyon Testi) Bozukluğu Olanlar, Kronik İnflamatuvar Rahatsızlığı Olanlar, Bilinen Hematolojik Rahatsızlığı Olanlar, Acil Kalp Cerrahisi Geçiren Hastalar Çalışmaya Alınmamıştır. Operasyon Öncesi Ve Sonrası Act Değerleri, Kullanılan Heparin Dozu Operasyonun Mevsimsel Ve Günlük Saat Dilimi Değerlendirilmiştir. Açık Kalp Cerrahisinde Kullanılan Sabit Heparin Dozu Sonrası Bakılan APS'Ye Demografik Veriler İle Birlikte Mevsimsel Ve Günlük Diurnal Değişikliğin Etkisi incelendi. İstatiksel olarak Normal dağılıma uygunluk göstermeyen değişkenlerde bağımsız iki grup karşılaştırmaları Mann Whitney u testi uygulandı. İstatistiksel değerlendirme IBM SPSS versiyon 22 ve R.3.3.2 programlarından yararlanılmıştır. Çalışmamızın sonucunda merkezimizde yapılan kardiopulmuner baypas operasyonunda elde edilen bilgiler çerçevesinde mevsimsel değişikliklerin heparin nötrilizasyonu üzerinde sadece sonbahar aylarında nötralize olmayan hasta sayısı diğer mevsimlere göre daha yüksek bulunduğu diğer mevsimler ve günlük değişiklerin bir etkisinin olmadığı gözlenmiştir. Bu çalışmaların daha güçlü sonuçlara ulaşılabilmesi için tek merkezli veri toplamak yerine çok merkezli araştırmalarla desteklenmeli ve araştırmaların daha kapsamlı şekilde yürütülmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Heparin is a preferred anticoagulant used in open heart surgery to provide perioperative anticoagulation. In extracorporeal circulation, heparin is used for anticoagulation to maintain blood fluidity throughout the circuit and prevent thrombotic complications. Studies have documented that the thrombogenicity of blood is affected by seasonal changes and the relationship between anaemia and seasonal changes. In this study, we analysed the effect of seasonal and diurnal changes on the Active Clotting Time (ACT) after fixed heparin dose used in open heart surgery. the purpose of the study, Clinical and Demographic Characteristics (Age, Gender, Diabetes Mellitus, Hypertension) of 649 Patients Who Underwent Open Heart Surgery Between 2015-2023 were Taken into Consideration. Patients with Kcft (Liver Function Test) Disorders, Bft (Kidney Function Test) Disorders, Chronic Inflammatory Disorders, Known Haematological Disorders, Patients undergoing Emergency Cardiac Surgery were not included in the study. Preoperative and Postoperative Act Values, Heparin Dose Used Seasonal and Daily Time Zone of the Operation were evaluated. The effect of seasonal and daily diurnal changes on APS after fixed heparin dose used in open heart surgery was analysed together with demographic data. Statistically, Mann Whitney u test was applied for two independent group comparisons in variables that did not conform to normal distribution. IBM SPSS version 22 and R.3.3.2 programmes were used for statistical evaluation. As a result of our study, within the framework of the information obtained in the cardiopulmonary bypass operation performed in our centre, it was observed that seasonal changes had no effect on heparin neutralisation only in autumn months when the number of non-neutralised patients was higher compared to other seasons and other seasons and daily changes had no effect. In order to reach stronger results, these studies should be supported by multi-centre researches instead of single-centre data collection and researches should be conducted more comprehensively.