The role of government in developing the Islamic banking industry in the light of Siyāsah sharʿiyyah
Siyâset-i Şer'iyye Işığında İslami Bankacılık Sektörünün Geliştirilmesinde Hükümetin Rolü
- Tez No: 920085
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMAD SUFIAN CHE ABDULLAH
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Maliye, Religion, Finance
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Universiti Malaya UM
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: İslam Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 289
Özet
Bu çalışma, Cezayir'de İslami bankacılık sektörünün geliştirilmesi ve ilerlemesinde Cezayir hükümetinin rolünü ele almayı ve aynı zamanda İslami bankacılığın mevcut durumda yasal ve düzenleyici çerçevelerin eksikliği gibi durumlarda hükümetin rolünü değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Araştırmacı, Cezayir'de İslami bankacılık hizmetleri sunan iki banka olan Albaraka Bankası ve Selam Bankası ile İslami pencereye sahip olan Gulf Bankası'nı inceleyerek örnek olay çalışması olarak Cezayir'i seçmiştir. Bu çalışmada, bankacılık yasal çerçevesiyle ilgili bilgi toplanıp Cezayir'deki İslami bankacılık uzmanlarıyla kişisel görüşmeler yapılarak nitel yöntem kullanılmıştır. Çalışmada iki İslami bankanın ve İslami pencerelerin karşılaştığı engellerin yasal ve düzenleyici olmak üzere iki kısma ayrıldığı vurgulanmaktadır. Çalışma, bu iki engelin bulunmasının nedeninin, Cezayir hükümetinin siyasi irade eksikliği olduğunu göstermektedir. Çalışma aynı zamanda bu engelleri ortadan kaldırmanın en kolay yolunun hükümetin elinde olduğunu da göstermiştir. Çünkü yasama organının görevlerinden biri de İslami bankacılığa özel olarak veya Cezayir Merkez Bankası teklifi yoluyla ve hükümet tarafından onaylanmasıyla mevzuat oluşturmaktır. Aynı durum hükümetin düzenleyici rolü için de geçerlidir. Merkez bankası, işlevi ülkenin bankacılık alanını yönetmek olan bir devlet organı olduğundan, hükümet onun aracılığıyla İslami bankaların uygun bir atmosferde faaliyet göstermesine olanak tanıyan yasal yönlendirme ve değişiklikler çıkarabilir. Çalışma, İslami bankacılık deneyiminin başarısının nedenlerinden birinin, siyasi iradenin mevcudiyeti ve hükümetin özellikle İslami bankacılık sistemini destekleme ve onun faaliyetlerini geleneksel mali kanunların kısıtlamalarından kurtarma konusundaki ilgisi olduğu sonucuna varmıştır. İslami bankacılık için yasal bir çerçevenin mevcut olması, Merkez Bankası'nın Cezayir'deki İslami bankaları akredite etmesine ve düzenleyici rolünü herhangi bir engelle karşılaşmadan yerine getirmesine olanak tanımaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to address the role of the Algerian government in the development and advancement of the Islamic banking sector in Algeria, as well as to assess the role of the government in the current situation of Islamic banking, such as the lack of legal and regulatory frameworks. The researcher selected Algeria as a case study by examining two banks providing Islamic banking services in Algeria, Albaraka Bank and Salam Bank, and Gulf Bank, which has an Islamic window. The study used the qualitative method by collecting information on the banking legal framework and conducting personal interviews with Islamic banking experts in Algeria. The study emphasizes that the obstacles faced by the two Islamic banks and Islamic windows are divided into two parts: legal and regulatory. The study shows that the reason for the existence of these two obstacles is the lack of political will of the Algerian government. The study also showed that the easiest way to eliminate these obstacles is in the hands of the government since one of the tasks of the legislative body is to create legislation specifically for Islamic banking or through the proposal of the Central Bank of Algeria and with its approval by the government. The same applies to the regulatory role of the government. Since the central bank is a state body whose function is to manage the banking sector of the country, the government can, through it, issue legal guidance and amendments that allow Islamic banks to operate in a favorable atmosphere. The study concluded that one of the reasons for the success of the Islamic banking experiment is the existence of political will and the government's interest in supporting the Islamic banking system in particular and liberating its activities from the constraints of conventional financial laws. The existence of a legal framework for Islamic banking allows the Central Bank to accredit Islamic banks in Algeria and to fulfil its regulatory role without any obstacles.