اَلصُّكُوك الإسلامية ودورها في التنمية الاقتصادية: تركيا نموذجاً
İslami sukuk kira sertifikalar ve ekonomik kalkınmaya katkısı: Bir model olarak Türkiye
- Tez No: 919825
- Danışmanlar: PROF. DR. OSAMA ALHAMWI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Arapça
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Çalışma, gelişimsel projelerin finansmanındaki İslami tahvillerin (sukuk) rolünü ve büyük projelerin finansmanı, istihdam oranlarının artırılması ve ekonomik büyümenin teşvik edilmesi yoluyla Türkiye'nin ekonomik gelişiminde önemli bir rol oynadığını tartışmaktadır. İstanbul tüneli ve havalimanı projeleri gibi birçok gelişimsel proje İslami tahviller kullanılarak Türkiye'de uygulanmıştır. Türk hükümeti, hem kamu hem de özel finansmanda İslami tahvillerin kullanımını teşvik etmek için çalışmaktadır ve ülkede finansal istikrarı iyileştirmeyi ve sürdürülebilir ekonomik büyümeyi sağlamayı hedeflemektedir. İndüktif ve betimsel analitik yöntemlerin kullanıldığı bir veri analizi destekli analitik bir çalışma, finansmanında İslami tahvillerin kullanımını etkileyen faktörleri ve Türkiye'de ekonomik gelişimi teşvik etmedeki rolünü analiz etmek için yapılmıştır. Çalışma, İslami tahvillerin faizden kaçınma ve sözleşmelerde şeffaflık ve adil davranışı teşvik eden kiralama tabanlı model gibi benzersiz özellikleri nedeniyle bankacılık ve sigortacılık sektörleri de dahil olmak üzere çeşitli sektörlerden yatırımları çekme yeteneğine sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Çalışma, Türkiye'de İslami tahvillerin kullanımını desteklemek için yasal ve düzenleyici bir çerçeve ile altyapının geliştirilmesini önermektedir. Ayrıca sürdürülebilir ekonomik gelişmeyi sağlamak için İslami tahvillerin gayrimenkul ve altyapı finansmanında kullanılması ve Türk hükümetinin İslami tahvillerin geliştirilmesindeki rolünün artırılması çağrısında bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The study discusses the role of Islamic bonds (sukuk) in financing developmental projects and how they play a vital role in Turkey's economic development by financing large projects, increasing employment rates, and promoting economic growth. Several developmental projects in Turkey have been implemented using Islamic bonds, such as the new Istanbul tunnel and airport projects. The Turkish government is working to promote the use of Islamic bonds in both public and private financing to improve financial stability and achieve sustainable economic growth in the country. An analytical study was conducted using inductive and descriptive analytical methods supported by data analysis to analyze the factors that affect the use of Islamic bonds in financing and their role in promoting economic development in Turkey. The study concludes that Islamic bonds have the ability to attract investments from various sectors, particularly the banking and insurance sectors, due to their unique features, such as abstaining from interest and adopting the lease-based model that promotes transparency and fairness in contracts. The study recommends the development of a legal and regulatory framework and infrastructure to support the use of Islamic bonds in Turkey. It also calls on the government to enhance its role in developing Islamic bonds and utilizing them in real estate and infrastructure financing to achieve sustainable economic development.