Geçmişten günümüze değişkenlik gösteren ofislerin paylaşımlı ofisler üzerinden incelenmesi
Examination of offices that have changed from past to present through shared offi̇ces
  1. Tez No: 920124
  2. Yazar: PELİN ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMİDE TEMEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Tarihsel gelişim ve teknolojik gelişmelerle birlikte insanlarda yaşam koşullarını değiştirerek bu sürece uyum sağlamaya çalışmaktadır. Gündelik yaşamın çoğu zamanını çalışarak geçiren bireyler çalışma ortamını en kullanışlı hale getirip verimli çalışmayı arttırmayı planlamıştır. Bu süreçte ofis kavramı ortaya çıkmıştır. Ofis kavramı yıllar içinde değişen ihtiyaçlara göre evrilerek çeşitli türler ortaya çıkarmıştır. Ofis türleri detaylı olarak incelenmiş ve çalışmaya aktarılmıştır. Ofis kullanıcılarının istekleri doğrultusunda ergonomik, tasarımsal ve teknolojik olarak en kullanışlı hale getirilen ofisler günümüze kadar değişkenlik göstererek gelmiştir. Birbirinden farklı iş kollarına sahip kişilerin aynı ortamda çalışma olanağı sağlayan paylaşımlı ofisler; hem tasarımsal hem de ekonomik olarak kullanıcı ihtiyaçlarına cevap verdiği görülmektedir. Paylaşımlı ofislerin günümüzdeki kullanım amaçları, şekilleri ve kullanıcıya sunduğu avantajları çalışmada yer verilmiştir. Çalışmada, olanakları ve lokasyonu farklı olan iki adet paylaşımlı ofis seçerek inceleme yapılmıştır. Ofis kullanıcılarından alınan bilgiler, öneriler ve gözlemlerle birlikte çalışmaya devam edilmiştir. Seçilen ofislerde kullanıcılar ile yarı yapılandırılmış görüşme ve anket yapılmıştır. Anket sonucunda paylaşımlı ofislerden beklenilenler ve mevcut ofislerde memnuniyet durumları ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Along with historical development and technological developments, it is trying to adapt to this process by changing the living conditions of people. Individuals who spend most of their daily life working have planned to make the working environment the most useful and increase productive work. In this process, the concept of the office emerged. The concept of office has evolved over the years according to changing needs and has revealed various types. The types of offices were examined in detail and transferred to the study. In line with the wishes of office users, the offices that have been made ergonomically, designatively and technologically the most useful have changed to the present day. Shared offices that provide the opportunity for people with different business lines to work in the same environment; It is seen that they respond to user needs both design-wise and economically. The current purposes, forms of use of shared offices and the advantages they offer to the user are included in the study. In the study, an examination was made by selecting two shared offices with different facilities and locations. The work continued with the information, suggestions and observations received from the office users. Semi-structured interviews and surveys were conducted with users in elected offices. As a result of the survey, expectations from shared offices and satisfaction situations in existing offices were revealed.