Balkanlar'da insan hakları ihlallerinin uluslararası güvenlik ve uluslararası hukuka yansımaları
The reflections of human rights violations in the Balkans on international security and law
- Tez No: 920123
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT YORULMAZ, DOÇ. DR. EMRE BAYSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Güvenlik ile insan hakları, demokratikleşme süreçlerinin başında yer almaktadır. Günümüz toplumunda insan hakları, modern devletlerin varlıklarının meşruluk kazanması bakımından önem teşkil etmektedir. Soğuk Savaş sonrası ayrı bir önem kazanan insan hakları, farklı disiplinlerle incelendiğinde daha anlaşılır hale gelmektedir. Güvenlik de insan hakları kavramının gelişim sürecinin yorumlanmasında önem teşkil eder. Soğuk Savaş sonrası birey merkezli bir anlayışın gelişmesi, ortaya atılan görüş ve antlaşmaların başarısızlığı, devlet ve uluslararası aktörleri bu alanda daha fazla çalışma yapmasına sevk etmiştir. Tüm bu süreçlerin gelişimi de ne yazık ki ciddi insan hakları ihlallerinin, soykırımların, savaşların ve ağır insani dramların yaşanması sonucunda meydana gelebilmiştir. Birleşmiş Milletler'in kurulmasıyla yeni bir dönem başlamış, insan haklarına dair çalışmalar uluslararası antlaşmalarda yer almaya başlamıştır. Fakat oluşturulan antlaşmanın büyük güçlerin çıkar çatışmasına üstün gelememesiyle, eleştiriler ve bir takım yeni yorumlar da beraberinde gelmiştir. Balkanlar'da gerçekleşen insan hakları ihlalleri ve insani dram olayları doğrultusunda BM'nin görev tanımı değişerek kuvvet kullanma ve güvenli bölge uygulaması açısından güvenlik ve uluslararası hukukun şekillenmesinde yeni bir dönem başlamıştır.
Özet (Çeviri)
Safety and human rights are primary concepts of democratization. In today's world, human rights are important for the legitimization of the modern governments. Human rights that have gained greater importance after the Cold War become more understandable when they are examined with different disciplines. Safety also plays an important role in construing the development process of the term“human rights”. The development of a person-centric understanding following the Cold War and the failure of the opinions and conventions forced governments and international actors to work more on this field. Unfortunately, the development of all these processes became possible only as a result of serious breaches human rights, genocides, wars and grave tragedies. A new era began with the foundation of the United Nations and efforts for human rights began to occur in international conventions. However, the failure of the United Nations to overcome the conflict of interest between great forces brought criticizations and new narratives. As a result of the human right breaches and tragedies that occurred in Balkans, the description of the mission of UN has changed and a new era began in the forming of the international law and in terms of use of force and safety zone application.