Seçici lazer ergitme (SLE) yöntemi ile özgün Ti-Ag alaşımı üretimi ve karakterizasyonu
Production and characterisation of a unique Ti-Ag alloy by selective laser melting (SLE)
- Tez No: 920143
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR ÇOMAKLI, DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada, Titanyum tozlarının yüzeyleri akımsız kaplama ile kaplanıp, Seçici Lazer Ergitmeli (SLE) yöntemi kullanılarak farklı oranlarda gümüş içeren Ti-Ag alaşımları üretilmiştir. Bu numunelerin yapısal, mekanik, aşınma ve korozyon özellikleri incelenmiş ve yorumlanmıştır. SLE yöntemi, karmaşık geometriye sahip üretilmesine izin veren yeni bir üretim teknolojisidir. Bu yöntemin temel amacı, lazer ile toz haldeki malzemenin birbirine bağlanması ve katmanlar oluşturmasıdır. Tez kapsamında, gümüş kaplanmış titanyum tozları SLM yöntemi kullanılarak üretimleri gerçekleştirilmiştir. Üretilen Ti-Ag alaşımındaki gümüş oranları akımsız kaplama parametreleri doğrultusunda titanyum yüzeyine indirgenmesi ile SLM yönteminde lazer ergitmesi sonucu faz oluşumlarını gerçekleştirmişlerdir. Numunelerinin gümüş oranlarına göre farklı özellikler sergilediği gözlemlenmiş; mikro yapı incelemeleri, mikro sertlik ölçümleri ve korozyon testleri gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonuçları, gümüş oranının artması ile beraber üretilen numunelerin mekanik özelliklerinin daha iyi olduğunu, korozyon direncinin arttığını göstermiştir. Bu sonuçlar, titanyum-gümüş alaşımının biyomedikal implantlar gibi uygulamalarda kullanılabilirliğini ve aynı zamanda seçici lazer ergitme yöntemi kullanılarak üretimlerinin uygulanabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the surfaces of titanium powders were coated with electroless plating and Ti-Ag alloys containing different proportions of silver were produced using the Selective Laser Melting (SLE) method. The structural, mechanical, wear and corrosion properties of these samples were analysed and interpreted. The SLE method is a new manufacturing technology that allows the production of alloys with complex geometry. The main purpose of this method is to bond the powdered material with a laser and form layers. Within the scope of the thesis, silver coated titanium powders were produced using the SLM method. The silver ratios in the produced Ti-Ag alloy were reduced to the titanium surface in accordance with the electroless coating parameters and phase formation was carried out as a result of laser melting in the SLM method. It was observed that the samples exhibited different properties according to the silver ratios; microstructure investigations, microhardness measurements and corrosion tests were carried out. The results of the research showed that the mechanical properties of the samples produced with an increase in the silver content were better and corrosion resistance increased. These results show that the titanium-silver alloy can be used in applications such as biomedical implants and can also be produced using selective laser melting method.