Kriminal alanlarda yersel lazer tarayıcıların kullanımı
Use of terrestrial laser scanners in criminal areas
  1. Tez No: 920145
  2. Yazar: DİLARA ÖZDEN GÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT YAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Jeodezi ve Fotogrametri, Law, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışma, Yersel Lazer Tarayıcı teknolojisinin adli bilimlerde olay yerlerinin üç boyutlu belgelenmesi ve analizinde sağladığı katkıları değerlendirmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, bir iç mekân suç mahalli modeli oluşturularak, olay yerindeki delillerin doğru ve detaylı bir şekilde belgelenmesi hedeflenmiştir. Yersel lazer tarama cihazı ile yapılan taramalar sonucunda elde edilen veriler, yüksek hassasiyet ve doğruluk oranları ile kapsamlı bir dijital nokta bulutu oluşturulmasını sağlamıştır. Ayrıca, tarama sonuçlarının manuel ölçüm verileriyle karşılaştırıldığı doğruluk analizi, yöntemin güvenilirliğini ve metrik doğruluğunu desteklemiştir. YLT teknolojisinin olay yeri incelemelerinde sağladığı yüksek çözünürlük ve detay kapasitesi, delil bütünlüğünün korunmasında ve olayların yeniden yapılandırılmasında etkili bir araç olduğunu kanıtlamıştır. Bununla birlikte, çalışmada yansıtıcı yüzeylerin lazer tarama doğruluğunu etkileyebileceği, kör noktaların oluşabileceği ve veri işleme sürecinin zaman ve kaynak gereksinimleri gibi sınırlamalar içerebileceği tespit edilmiştir. Bu tür sınırlamaların üstesinden gelmek için alternatif çözüm önerileri sunulmuş ve gelecekte bu teknolojinin geliştirilmesine yönelik stratejiler değerlendirilmiştir.Sonuçlar, YLT teknolojisinin adli olay yerlerinin dijital belgelenmesinde ve analizinde güçlü bir yöntem olduğunu göstermiştir. Geleneksel yöntemlerin ulaşamadığı seviyede kapsamlı, detaylı ve yüksek doğruluğa sahip olan veriler YLT sayesinde hızlı ve kolay bir şekilde elde edilmiştir. Üstelik YLT cihazı ile elde edilen verilerin bilgisayar yazılımında işlenmesi sonucunda üretilen nokta bulutu birleştirme verilerinde ortalama nokta hatasının 0.6 mm olduğu saptanmıştır. Bu hata oranı oldukça düşük olup kriminal alanlarda YLT yönteminin başarısını kanıtlamaktadır. Yüksek hassasiyetli ve detaylı veri sağlama kapasitesi sayesinde, YLT cihazlarının yalnızca olay yeri incelemelerinde değil, mahkemelerde delillerin görselleştirilmesi ve olayların yeniden canlandırılması gibi alanlarda da etkili bir çözüm sunduğu ortaya konulmuştur. Gelecekte yapılacak çalışmalar, bu teknolojinin maliyet etkinliğinin artırılmasına, taşınabilir sistemlerin geliştirilmesine ve eğitim programlarının yaygınlaştırılmasına odaklanabilir. Bu doğrultuda geliştirilecek yeni yaklaşımlar, adli bilimlerde daha hızlı, hassas ve etkili bir süreç sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the contributions of terrestrial laser scanner (TLS) technology to the three-dimensional documentation and analysis of crime scenes in forensic sciences. In the study, an indoor crime scene model was created with the aim of documenting evidence at the scene accurately and in detail. Scans conducted using the TLS device produced data that facilitated the generation of a comprehensive digital point cloud with high precision and accuracy. Furthermore, a comparative accuracy analysis using manual measurement data confirmed the reliability and metrical precision of the method. The high resolution and detailed data capture capacity offered by TLS technology proved to be an effective tool for preserving evidence integrity and reconstructing crime scenes. However, the study identified several limitations, including the impact of reflective surfaces on laser scanning accuracy, the potential for blind spots, and the time and resource demands of the data processing workflow. To address these limitations, alternative solutions were proposed, and strategies for further development of this technology were evaluated. The findings indicate that YLT technology constitutes a potent approach for the digital documentation and analysis of forensic crime scenes. The comprehensive, detailed, and highly accurate data, which is unattainable by conventional methods, has been expeditiously and effortlessly obtained with YLT.Furthermore, it was ascertained that the mean point error in the point cloud merging data produced as a consequence of the processing of the data obtained with the YLT device in the computer software was 0.6 mm. This error rate is remarkably low, thus substantiating the efficacy of the YLT method in criminal investigations.The capacity of YLT devices to deliver high-precision and detailed data has led to their recognition as an effective solution not only in crime scene investigations but also in domains such as the visualization of evidence and the reconstruction of events in courtrooms.Future research endeavors could concentrate on enhancing the cost-effectiveness of this technology, developing portable systems, and expanding training programs. The development of novel approaches along these lines holds great promise in facilitating a more efficient, precise, and effective process in the realm of forensic sciences.