Havalı silahların suçta kullanımı, kriminal açıdan özellikleri ve muhtemel sonuçlar
The use of air weapons in crime, its features from a criminal point of view and possible conseques
  1. Tez No: 732447
  2. Yazar: DOĞUKAN ÖLMEZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEMET TATAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kazalar, Law, Accidents
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Suç olgusu gün geçtikte farklı boyutlarda, dönemlerde ve şekillerde karşımıza çıkmaktadır. Suç olayı değerlendirilirken bir bütün içerisinde değerlendirilmektedir. Suçun mahalli, zamanı, işleniş şekli ve kullanılan suç aletleri, olayların aydınlatılması açısından adli önem taşımaktadır. Özellikle silahlar ile işlenen suçlar, silahın türüne ve verdiği zarara göre farklılık göstermektedir. Ateşli silahlar içerisinde havalı silahlar da yer almaktadır. Tarihsel açıdan bakıldığında savaş, avcılık veya nişan gibi çeşitli alanlarda kullanılan havalı silahlar, genellikle günümüzde zararsız bir oyuncak veya eğlence aracı olarak düşünülmekte ve hatta silah olarak kabul edilmemektedir. Fakat havalı silahların verdiği zararlar göz ardı edilemeyecek boyutlardadır. Öyle ki yapılan çalışmalarda, insan ve hayvanlarda önemli yaralanmalara hatta yaralanma sonucu ölümlere neden olduğu görülmektedir. Bu çalışmada; havalı silahların özellikle günümüzde mala zarar verme ve yaralama gibi suçlarda gelecekte ise toplumda infial yaratacak olaylarında kullanımının sonuçlarına dikkat çekmek, suçta kullanımı sonrasındaki inceleme aşamalarını ve günlük yaşantımızda kullandığımız malzemeler üzerinde meydana getirdiği tahribatı gerek görsel gerekse sayısal veriler ışığında ortaya koymak amaçlanmıştır. Bu bağlamda günlük yaşantımızda kullandığımız, atıl ancak sağlam durumdaki çeşitli malzemelere, gerekli önlemler alınarak tek kişi tarafından ayakta, 3 farklı havalı silah (silahlara ait 2 farklı mühimmat) ile 4 farklı mesafeden (5, 10, 15 ve 25 m) atışlar yapılmıştır. Bahse konu atışlar, gerekli güvenlik önlemleri/izinler alınarak, hiçbir canlıya zarar verilmeden, çevre temizliğine önem verilerek gerçekleştirilmiştir. Atışlar, şerit ölçek kullanılarak ölçeklendirilmiş ve malzemelere yapılan atışların sonuçları Canon EOS 600D 18-55MM DC III DSLR marka fotoğraf makinesi vasıtasıyla elde edilen fotoğraflar üzerinden Adobe Photoshop CS6 programı kullanılarak metrik olarak değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre; havalı silahların bu tür malzemeler üzerinden çeşitli boyutlarda hasar bırakabilmektedir. Namlu ağzı çıkış hızları, çoğu 9 mm x 19 cal. tabancalara yakın olduğu görülen bu silahların canlı veya cansız nesnelere vereceği hasarlarda önemli ölçülerde olacaktır. Bu silahlar tarafından kalın metal malzemelere verilen hasar ve yapısal değişiklikler, diğer plastik, cam gibi malzemelere nazaran daha az olduğu değişik görülmüştür. Kullanılan 3 farklı tür havalı silahtan en fazla tahribat oluşturan, mesafe kat eden ve en güçlü silahları, yarı otomatik hazır tüplü (PCP) havalı tüfek, tek yaylı pistonlu havalı tüfek ve CO 2 tüplü tabanca olarak sıralayabiliriz. Bu tür silahların suçta kullanımı sonucunda yapılacak olay yeri ve kriminal incelemeler ile ilgili bilgilere de yer verilmiştir. Havalı silahların üretim, satış, taşıma/bulundurma, kullanım ve ruhsatlandırma gibi aşamaları kayda değer yasal zemine bağlanmalıdır. Elde edilen sonuçlar, gelecekte bu tür silahların suçlarda etkin olarak ve toplumda infial yaratacak olay/eylemlerde kullanılabileceği, canlı ve cansız varlıklara önemli maddi, yaralanma ve can kaybı şeklinde zararlar vereceği kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
The phenomenon of crime appears in different dimensions and forms day by day. While evaluating the crime event, it is evaluated as a whole. The location of the crime, the way it was committed, the tool that is the subject of the crime is of judicial importance in terms of illuminating the events. In particular, crimes committed with firearms differ according to the type of weapon and the damage it causes. Air guns are also included in firearms. From a historical perspective, air guns used in various fields such as war, hunting or shooting are generally considered by the vast majority of the public as a harmless toy or entertainment tool, and are not even considered a weapon. However, the damage caused by air guns is undeniable. In fact, studies have shown that it causes significant injuries to humans and animals, and even death as a result of injury. In this study; It is aimed to draw attention to the consequences of the use of air guns, especially in crimes such as damaging and injuring property today and in events that will cause public outrage in the future, and to reveal the examination stages after their use in crime and the damage they cause on the materials we use in our daily life in the light of both visual and numerical data. In this context, three different air guns (2 different ammunition for the guns) were shot from 4 different distances (5, 10, 15 and 25 m) by a single person, by taking the necessary precautions, on various inert but solid materials that we use in our daily life. The shootings in question were carried out by taking the necessary safety precautions/permits, without harming any living thing, and by giving importance to environmental cleanliness. The shots were scaled using a tape scale and the results of the shots made on the materials were evaluated metrically using the Adobe Photoshop CS6 program over the photographs taken by the Canon EOS 600D 18-55MM DC III DSLR brand camera. According to the acquired results ; air guns can cause damage of various sizes through such materials. Muzzle velocities, most 9mm x 19 cal. These weapons, which are seen to be close to the guns, will cause significant damage to living or inanimate objects. It has been observed that the damage and structural changes in thick metal materials by these weapons are less than other materials such as plastic and glass. Among the 3 different types of air guns used, we can itemize the most destructive, distanced and most powerful weapons as PCP semi-automatic air rifles, crushed air rifles and airsoft pistols. Information about the crime scene and criminal investigations to be carried out as a result of the use of such weapons in crime is also included. Stages such as production, sale, transportation/possession, use and licensing of air guns should be tied to a substantial legal basis. Based on the results acquired, we are of the opinion that in the future, such weapons can be used effectively in crimes and events/actions that will cause outrage in the society, and will cause significant material damage to living and inanimate objects in the form of injuries and loss of life.