Acil serviste kapalı deplase distal radius fraktürlerine uygulanan hematom blok ve prosedürel sedoanaljezinin hasta ve hekim memnuniyet düzeylerine etkisi
The effect of hematoma block and procedural sedation-analgesia on patient and physician satisfaction levels in closed displaced distal radius fractures in the emergency department
- Tez No: 920165
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞENOL ARDIÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Trabzon Kanuni Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
GİRİŞ: Erişkin acil servislerinde en sık karşılaşılan kırık türü el bileği kırıklarıdır. Günümüzde acil servislerde redüksiyon öncesi hastalara prosedürel sedoanaljezi veya hematom blok uygulanmaktadır. Bu iki prosedür uygulama şekli ve takibi açısından birbirlerinden önemli farklılıklar göstermektedir. Bizim bu çalışmayı yapmaktaki amacımız hematom blok ile prosedürel sedoanaljezinin hasta ve hekim memnuniyetine etkisini görerek bu iki yöntemin hangisinin daha kullanışlı olabileceğini göstermektir. GEREÇ VE YÖNTEM: Tek merkezli, prospektif, gözlemsel klinik bir çalışma olarak planlanan çalışmamıza 01.11.2023 – 30.10.2024 tarihleri arasında S.B.Ü Trabzon Tıp Fakültesi Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servisine kapalı deplase distal radius fraktürü ile başvuran hastalar dahil edildi. Hastaların ve hekimlerin memnuniyetleri Likert tipli ölçekle kaydedildi. BULGULAR: Hematom blok grubundaki hem hastaların hem de hekimlerin daha yüksek memnuniyete sahip olduğu görüldü. (p0,005) Hematom blok grubundaki hastalar daha erken taburcu edildi.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: The most common type of fracture encountered in adult emergency departments is wrist fractures. Nowadays, procedural sedation analgesia or hematoma block is applied to patients before reduction in emergency departments. These two procedures differ significantly in terms of their application methods and follow-up. The aim of our study is to evaluate the effect of hematoma block and procedural sedation analgesia on patient and physician satisfaction, and to demonstrate which of these two methods might be more useful. MATERIALS AND METHODS: Our study, planned as a single-center, prospective, observational clinical study, included patients who presented to the emergency department of S.B.Ü Trabzon Medical Faculty Kanuni Training and Research Hospital with closed displaced distal radius fractures between 01.11.2023 and 30.10.2024. The satisfaction of both patients and physicians was recorded using a Likert-type scale. RESULTS: Both patients and physicians in the hematoma block group reported higher satisfaction levels (p0.005).