Unilateral serebral palsili çocuklarda geri geri yürüme ile kombine dual task denge eğitiminin denge, yürüyüş ve fonksiyonel performans üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of dual task balance training combined with backward walking on balance, gait and functional performance in children with unilateral cerebral palsy
  1. Tez No: 920164
  2. Yazar: FATMA CEYHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT ALİ ÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Serebral Palsi (SP), gelişmekte olan beynin çeşitli sebeplerle hasar görmesi sonucu motor fonksiyonlarda kayıp ile sonuçlanabilen nörolojik bozukluklardan biridir. Bu çalışma; unilateral SP' li çocuklarda geri geri yürüme ile kombine dual task denge eğitiminin denge, yürüyüş ve fonksiyonel performans üzerindeki etkisinin incelenmesi amacı ile yapıldı. Bu çalışma 6 Şubat 2023 Kahramanmaraş depremleri sonrası 2024 Haziran - 2024 Aralık tarihleri arasında Kahramanmaraş ilinde bulunan bir özel eğitim ve rehabilitasyon merkezinde mevcut fizyoterapi ve rehabilitasyon programına devam eden ve dahil edilme kriterlerini sağlayan unilateral SP' li çocuklar ile gerçekleştirildi. Çalışmaya 20 unilateral SP' li çocuk dâhil edildi. Katılımcılar sayıca eşit şekilde 2 gruba ayrıldı. SP kontrol grubuna standart fizyoterapi ve rehabilitasyon programı 12 hafta boyunca haftada 2 seans ve her seans 45 dakika olarak uygulandı. SP çalışma grubuna ise standart fizyoterapi ve rehabilitasyon programının yanı sıra geri geri yürüme ile kombine dual task denge eğitimi egzersiz programı uygulandı. Denge değerlendirmesi Pediatrik Berg Denge Ölçeği (PBDÖ), yürüyüş değerlendirmesi Gillette Fonksiyonel Yürüme Değerlendirme Anketi (GFYDA) ve fonksiyonel performans değerlendirmesi Zamanlı kalk ve Yürü Testi (ZKYT) ile yapıldı. Katılımcılara uygulanan bu egzersiz tedavisi başlangıç, 6. ve 12. haftalarda değerlendirme araçlarıyla ölçülerek kaydedildi. Çalışmadan elde edilen sonuçlara bakıldığında GFYDA, PBDÖ ve ZKYT SP çalışma ve SP kontrol grubunda başlangıç, 6. ve 12. hafta ölçümlerinde benzerlik gösterdi (p>0,05). SP çalışma grubunda yapılan değerlendirmelerin zamana bağlı değişimleri incelendiğinde GFYDA değerlerinde 6. ve 12. hafta değerleri, PBDÖ değerlerinde başlangıç, 6. ve 12. hafta değerlerinde ve ZKYT 6. ve 12. haftalar ile başlangıç ve 12.
Özet (Çeviri)
Cerebral Palsy (CP) is one of the neurological disorders that can result in loss of motor functions due to damage to the developing brain for various reasons. This study was conducted to investigate the effects of dual task balance training combined with backward walking on balance, gait and functional performance in children with unilateral CP. This study was conducted with children with unilateral CP who were continuing their current physiotherapy and rehabilitation program at a special education and rehabilitation center in Kahramanmaraş province between June 2024 and December 2024 after the February 6, 2023 Kahramanmaraş earthquakes and who met the inclusion criteria. 20 children with unilateral CP were included in the study. The participants were divided into 2 groups equally. The SP control group received a standard physiotherapy and rehabilitation program for 12 weeks, 2 sessions per week, each session lasting 45 minutes. The SP study group received a dual-task balance training exercise program combined with backward walking, in addition to the standard physiotherapy and rehabilitation program. Balance assessment was performed using the Pediatric Berg Balance Scale (PBBS), gait assessment using the Gillette Functional Gait Assessment Questionnaire (GFGAQ), and functional performance assessment using the Timed Up and Go Test (TUG). This exercise treatment applied to the participants was measured and recorded with assessment tools at the beginning, 6th, and 12th weeks. When the results obtained from the study were examined, GFGAQ, PBBS, and TUG were similar in the SP study and SP control groups at the beginning, 6th, and 12th weeks (p>0.05).