Taekwondoda motorik özelliklerden esnekliğin performans üzerindeki rolü
- Tez No: 9202
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAMİ MENGÜTAY
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Spor, Sports
 - Yıl: 1989
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Marmara Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET 14 elit taekwondo sporcusu ve 14 normal seviye deki taekwondo sporcusu üzerinde bir seri testler uygulanmış ve testler sonucunda esnekliğin performans üzerindeki etkisi incelenmiştir. 14 elit taekwondo sporcusunun 1 aylık antrenman devresi öncesi ve sonrası öne doğru esnekliği, geriye doğru esnekliği, spagat ve kartal formlarında bacaklar arasındaki açı ve ölçüler test edilmiş ve incelenmiştir. Bunun yanında 14 elit taekwondo sporcusu üzerin de 1 ay öncesi ve sonrası olmak üzere, teknik sürati, teknik süratte devamlılık, maksimal eklem genişliğinde hare ket sürati, maksimal eklem genişliğinde hareket süratinde devamlılık, teknik çabukluk, teknik hareketlilik ve koordinasyonları, esnekliğin fiziksel performans üzerindeki etkisini belirlemek için test edilmiş ve incelenmiştir. 14 normal seviyedeki taekwondo sporcusunun esnekliğin fiziksel performans üzerindeki etkilerini belirlemek için testler de bir defaya mahsus olmak üzere test edilmiş ve incelenmiştir. 14 elit taekwondo sporcusu ile 14 normal seviye deki taekwondo sporcuları arasındaki esneklik ve fiziksel performans testleri sonuçları karşılaştırılarak incelenmiştir. Bu inceleme sonunda çok büyük farklılıklar olduğu kanısına varılmıştır. Testler sonucunda, öne doğru esneklikte elit ve 68normal seviyedeki sporcular arasında % 45.34' lük bir fark tespit edilmiştir. Geriye doğru esneklik testi sonucunda ise % 55.21' lik bir fark tespit edilmiştir, Spagat formunda, % 38.79' luk bacaklar arası açıklık farkı bulunmaktadır. Kartal formunda ise bufark % 41.38' e çıktığı gözlenmiştir. Fiziksel performans testleri sonucunda, elit taekwondo sporcuları ile normal seviyedeki taekwondo sporcuları arasında daha büyük farklılıklar saptanmıştır. Teknik süratinde, % 30.81 5 teknik süratinde devamlılıkta, % 46.72 ; maksimal eklem genişliğinde hare ket süratinde, % 46.9- ; maksimal eklem genişliğinde hareket süratinde devamlılıkta % 33 »35 % teknik çabukluk ta % 73-65 ; teknik hareketlilik ve koordinasyon testin de % 73'05 olarak, atılan teknik sayılarında fark etmesi elit taekwondo sporcuları ile normal seviyedeki taekwondo sporcuları arasındaki farkı açıkça göstermektedir. Yapılan bu araştırmaya göre, esneklik testleri arasındaki farkların, teknik atım sayılarına etki ettiği ortaya çıkarılmıştır. Bu da, esnekliğin performans üzerinde çok olumlu bir şekilde etki ettiğini bize göstermiştir. 69
Özet (Çeviri)
ABSTRACT On 14 advanced, taekwondo payers and 14 interme diate taekwondo players participated a series of tests about the effects of flexibility on performance. Front and backword flexibility the angle between legs in“ spagat n ahd ”eagle " forms of 1# advanced taekwondo players are tested and studied before and after a period of 1 month exercises of sport. On the otherhand technical speed, technical speed continuity, movement speed with maximal articulation have continuity of movement speed in maximal articulation have technical speed, technical movement, cardinations are tested to understand the effect of flexibility on physical performance ( again 14 advanced taekwondo players perfor mance tested before and after a period of month exercises of sport. ) All of those tests are repeated ones time with 14 intermediate taekwondo players to understand the effects of flexibility on physical performance. And results of tests with 14 advanced and inter mediate taekwondo players are compared and studied. According to the results, It is understood that the differences between flexibility tests affect technical scores in a good manner. This shows that flexibility has good effects on performance. 70