Amatör sporda başarılı sporcuların ödüllendirilmesi
  1. Tez No: 27640
  2. Yazar: TENNUR YERLİSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
70 ÖZET Ödüllendirme, sporcunun elde ettiği başarının karşılığı ve bundan sonraki yarışmalarda daha üstün başarı elde etmesi amacıyla uygulanmaktadır. Türkiye'de de sporcuların sportif başarılarının karşılığı olarak uygulanan ödüllendirme ve benzeri teşvik sistemleri bulunmaktadır. Eldeki çalışmada değişik uluslararası müsabakalarda dereceye giren sporcuların, bu başarılarından dolayı ödüllendirilmeleri ile ilgili durum ve görüşlerini belirlemek üzere örnek grup olarak seçilen taekwondo, atletizm ve güreş branşlarından ödül almaya hak kazanmış 34 sporcu üzerinde bir anket uygulanarak, görüşleri alınmış ve konuyla ilgili mevzuatdaki olumlu ve olumsuz yönler tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu maksatla, sporcuların maddi durumları, aldıkları ödüllerin doyuruculuğu, sporcuların beklentileri gibi anabaşlıkları içeren sorular düzenlenmiş, sporcuların başarıları ve bunu uzun süre devam ettirebilmelerini sağlamak gayesiyle sözü geçen branşlarda ödüllendirmenin etkileri araştırılmış; ödül alanların, aldıkları ödüllerin doyuruculuğu ve biçimlerinin geçerliliği tespit edilmeye çalışılarak genellemeye gidilmiştir. Çalışma sonucunda, sporcuların maddi beklentileri yanında sosyal güvence altına da alınmak istendikleri, gösterdikleri başarılar karşısında ödüllerin yetersiz kaldığı ve devletin uygulamış olduğu spor politikasını beğenmedikleri ortaya çıkmıştır. Elde edilen bulgular ile ödül yönetmeliklerinin değerlendirilmesi doğrultusunda sporcuların, antrenörlerinin, kulüplerinin tam doyuma ulaşmadan ancak başarılarının beklentileriyle orantılı olması doğrultusunda bir takım öneriler fayda sağlayacağı kanaatiyle sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
71 SUMMARY Awarding is applied in cases of the sportmen's success and is applied with the aim of acquiring much more superior achievement in the later competitions. In Turkey, there is a rewarding system that consists of an appropriation to his/her success and the one that resembles the system of motivation. In the present study the opinions of the sportsmen (with successful results at various international competitions) about the awarding system and its effects have been established via questionnairing 34 sportsmen in the sample group who have deserved awards at taekwondo, athletics and wrestling in order to determine the views and situations related with their being rewarded because of these achievements. For this purpose, questions including the sportsmen's economic status, the adequacy of the rewards and expectations of the sportsmen have been prepared, the effects of awarding have been studied on sportsmen involving activities in such disciplines; the validity of the satisfaction level and the way of awarding have been investigated. As a result of the study, not only the economic expectations but also the social security were found to be the important factors regarded by sportsmen. The awards were considered to be insufficient and sportsmen are not in favour of sports policy of the government. Under the findings of the present study, certain recommendations have been submitted in accodance with the evaluation of regulations of rewarding about the expectations of the sportsmen, trainers, clups including their achievements.