Hayat bilgisi dersinde okul dışı öğrenme etkinliklerinin öğrencilerin yansıtıcı düşünme becerisi ve tutumları üzerindeki rolü
The Role of out-of-school learning activities on students' reflective thinking skills and attitudes towards life science course
  1. Tez No: 920271
  2. Yazar: ESRA ÖRS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 383
Özet
Bu araştırmada ilkokul 3. sınıf öğrencilerinin okul dışı öğrenme ortamları aracılığıyla yansıtıcı düşünme becerilerinin geliştirilmesi ve hayat bilgisi dersine karşı tutumlarının tespiti hedeflenmiştir. Araştırma karma yöntem araştırmalarından iç içe karma model ile desenlenmiştir. Araştırmanın nicel boyutu zayıf deneysel desen ile desenlenirken nitel boyutunda durum çalışması kullanılmıştır. Araştırma veri toplama araçlarının geliştirilmesi ve deneysel müdahale aşamasının uygulanması olarak iki aşamada gerçekleştirilmiştir. Bu araştırmanın çalışma grubu belirlenirken örnekleme yöntemi olarak maksimum çeşitlilik örneklemesi kullanılmıştır. Bu araştırma İstanbul ili, Küçükçekmece ilçesinde bir devlet okulunun 15 erkek, 13 kızdan oluşan toplamda 28 ilkokul 3. sınıf öğrencisi ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın nicel verileri araştırmacının geliştirdiği yansıtıcı düşünme becerisi ölçeği (YADÜÇ) ile Zayimoğlu-Öztürk ve Coşkun'un geliştirdiği (2015) hayat bilgisi dersine yönelik tutum ölçeği (HBTÖ) kullanılarak toplanmıştır. Araştırmanın nicel verileri ise odak grup görüşmesi, öğrenci yansıtıcı günlükleri, araştırmacı günlüğü ve KWL-A çalışma formu ile toplanmıştır. Nicel verilerin analizinde SPSS paket programı aracılığıyla deney ve kontrol grupları“Mann Whitney U testi”ile karşılaştırılmıştır.“Wilcoxon Testi”ile deney ve kontrol grubunun kendi içindeki ön test ve son test farklılıkları incelenmiştir. Nitel verilerin analizinde ise Maxquda 24.6 programı kullanılmıştır. Bu araştırmanın sonucunda ilkokul öğrencilerinin beş adımdan oluşan“alışkanlık, anlama, bilişsel yansıtma, bilişsel olmayan yansıtma ve kritik yansıtma”boyutlarıyla yansıtıcı düşünme becerilerinin nasıl geliştiğine dair çerçeve belirlenmiştir. Öğrencilerin okul dışı öğrenme ortamları aracılığıyla yansıtıcı düşünme becerileri ve hayat bilgisi dersine yönelik tutumlarının geliştiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to develop reflective thinking skills of 3rd grade primary school students through out-of-school learning environments and to determine their attitudes towards life science course. The research was designed with the nested mixed model from mixed method research. While the quantitative dimension of the research was designed with a weak experimental design, case study was used in the qualitative dimension. The research was carried out in two stages: the development of data collection tools and the implementation of the experimental intervention phase. While determining the study group of this research, maximum variation sampling was used as a sampling method. This research was conducted with a total of 28 3rd grade students (15 boys and 13 girls) from a public school in Küçükçekmece district of Istanbul province. The quantitative data of the study were collected using the reflective thinking skills scale (YADÜÇ) developed by the researcher and the attitude towards life science course scale (HBTÖ) developed by Zayimoğlu-Öztürk and Coşkun (2015). Quantitative data were collected through focus group interviews, student reflective diaries, researcher's diary and KWL-A study form. In the analysis of the quantitative data, the experimental and control groups were compared with the“Mann Whitney U test”through the SPSS package program. The pre-test and post-test differences between the experimental and control groups were analyzed with the“Wilcoxon Test”. Maxquda 24.6 program was used to analyze qualitative data. As a result of this study, the framework of how elementary school students' reflective thinking skills develop with the dimensions of“habit, comprehension, cognitive reflection, non-cognitive reflection and critical reflection”consisting of five steps was determined. It was observed that students' reflective thinking skills and attitudes towards life science course developed through out-of-school learning environments.