Kronik hepatit ve sirozlu hastalarda serum e-selektin düzeyleri
Serum e-selectin levels in patients with chronic hepatitis and cirrhosis
- Tez No: 920285
- Danışmanlar: DOÇ. İSMAİL SAFA YILDIRIM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: SSK Ankara Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
Kronik hepatit, karaciğerde inflamasyon ve nekrozun 6 aydan fazla sürmesiyle karakterize edilen bir durumdur. Birçok hastalık benzer semptom ve laboratuvar değişiklikleri gösterdiği için bir arada incelenmektedir. Karaciğer sirozu, normal parankim dokusunun kaybı, bağ dokusunun artışı ve fibrozis ile karakterize ilerleyici bir hastalıktır. Hepatit evre ve derecelendirmesinde karaciğer biyopsisi altın standarttır. Histolojik olarak Knodell ve modifiye Ishak hepatit aktivite indeksi (HAI) kullanılarak nekro-inflamatuar aktivite ve fibrozis evrelemesi yapılır. Sirozun şiddeti Child sınıflama sistemi ile belirlenir. ADEZYON MOLEKÜLLERİ Adezyon molekülleri, lökositlerin inflamasyon alanına girişinde kritik rol oynayan yapılar olarak tanımlanır. E-selektin, nötrofiller, monositler ve T lenfositlerin endotele adezyonunu sağlayan bir moleküldür. Serumda çözünmüş formunun inflamasyonun ve hastalık aktivitesinin bir göstergesi olabileceği bildirilmiştir. Bu çalışmada, sirozlu ve kronik hepatitli hastalarda serum E-selektin düzeylerinin karaciğer nekrozu, inflamasyonu ve fibrozis ile ilişkisini incelemeyi amaçladık. MATERYAL VE METOT Toplam 54 hasta (16K, 38E) ve 31 sağlıklı kontrol (10K, 21E) çalışmaya dahil edilmiştir. Kronik hepatitli hastaların yaş ortalaması 43,6 ± 8,98, sirozlu hastaların yaş ortalaması 59,39 ± 10,25, kontrol grubunun yaş ortalaması 50,96 ± 10,74 olarak bulunmuştur. Serum sE-selektin düzeyleri, ELISA metodu ile ölçülmüştür. Gruplar arası fark Ki kare testi, Student's t testi, Mann-Whitney U testi ve Kruskal-Wallis varyans analizi ile değerlendirilmiştir. Korelasyon analizleri Pearson ve Spearman yöntemleri ile hesaplanmıştır. Anlamlılık seviyesi P < 0,05 olarak kabul edilmiştir. SONUÇLAR • Hasta ve kontrol grubu arasında yaş ve cinsiyet farkı bulunmamıştır (P > 0,05). • Hasta grubunda AST, ALT, GGT, ALP, total bilirubin, direkt bilirubin, PTZ ve AFP seviyeleri kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksek bulunmuştur (P < 0,001). • Total protein ve albümin seviyeleri hasta grubunda anlamlı derecede düşüm göstermiştir (P < 0,001). • Kronik hepatitli hastalar ile kontrol grubu arasında serum sE-selektin düzeyleri anlamlı fark göstermiştir (P < 0,001). • Kronik hepatit alt tipleri arasında anlamlı fark bulunmamıştır (P > 0,05). • Kronik hepatit ile siroz hastaları arasında serum sE-selektin düzeyleri açısından fark bulunmamıştır (P > 0,05). • Knodell evresi arttıkça sE-selektin düzeylerinin yükseldiği gözlemlenmiştir. • Sirozlu hastaların Child B ve Child C grupları arasında sE-selektin farkı anlamlı bulunmuştur (P < 0,05). • Child C grubundaki hastalar ile kontrol grubu arasında da anlamlı fark bulunmuştur (P < 0,001). SONUÇ Kronik hepatit ve sirozda inflamasyona bağlı olarak serum sE-selektin seviyeleri yükselmektedir. Siroz ilerledikçe sE-selektin seviyeleri azalma göstermektedir. Daha fazla araştırma gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Chronic hepatitis is a condition characterized by inflammation and necrosis of the liver lasting more than six months. Since many diseases present similar symptoms and laboratory changes, they are examined together. Liver cirrhosis is a progressive disease characterized by the loss of normal parenchymal tissue, increased connective tissue, and fibrosis. Liver biopsy is the gold standard for staging and grading hepatitis. The necro-inflammatory activity and fibrosis staging are performed histologically using the Knodell and modified Ishak hepatitis activity index (HAI). The severity of cirrhosis is determined by the Child classification system. ADHESION MOLECULES Adhesion molecules are structures that play a critical role in the entry of leukocytes into the inflammation site. E-selectin is a molecule that enables the adhesion of neutrophils, monocytes, and T lymphocytes to the endothelium. Its soluble form in the serum has been reported to be an indicator of inflammation and disease activity. In this study, we aimed to examine the relationship between serum E-selectin levels and liver necrosis, inflammation, and fibrosis in patients with cirrhosis and chronic hepatitis. MATERIALS AND METHODS A total of 54 patients (16 females, 38 males) and 31 healthy controls (10 females, 21 males) were included in the study. The mean age of chronic hepatitis patients was 43.6 ± 8.98 years, the mean age of cirrhosis patients was 59.39 ± 10.25 years, and the mean age of the control group was 50.96 ± 10.74 years. Serum sE-selectin levels were measured using the ELISA method. Differences between groups were evaluated using the Chi-square test, Student's t-test, Mann-Whitney U test, and Kruskal-Wallis variance analysis. Correlation analyses were performed using Pearson and Spearman methods. The significance level was accepted as P < 0.05. RESULTS There was no significant difference in age and gender between the patient and control groups (P > 0.05). AST, ALT, GGT, ALP, total bilirubin, direct bilirubin, PTZ, and AFP levels were found to be significantly higher in the patient group compared to the control group (P < 0.001). Total protein and albumin levels showed a significant decrease in the patient group (P < 0.001). Serum sE-selectin levels were significantly different between chronic hepatitis patients and the control group (P < 0.001). No significant difference was found between subtypes of chronic hepatitis (P > 0.05). There was no significant difference in serum sE-selectin levels between chronic hepatitis and cirrhosis patients (P > 0.05). As the Knodell stage increased, sE-selectin levels were observed to rise. A significant difference in sE-selectin levels was found between Child B and Child C groups of cirrhosis patients (P < 0.05). A significant difference was also found between patients in the Child C group and the control group (P < 0.001). CONCLUSION Serum sE-selectin levels increase in chronic hepatitis and cirrhosis due to inflammation. As cirrhosis progresses, sE-selectin levels decrease. Further research is needed.