Kronik viral hepatit b ve c 'li hastalar ile postviral sirozlu hastaların serum hyaluronik asit değerleri arasındaki farkın klinik uygulamadaki önemi
Clinical importance of the difference serum hyaluronic acid levels between patients with chronic hepatitis b and c and postviral cirrhosis
- Tez No: 564069
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YILDIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Karaciğerin çeşitli hastalıklarında hyaluronik asit (HA) düzeyinin arttığı bilinmektedir. Bunun inflamasyon ve nekrozdan çok fibrozis ile ilişkili olduğu ileri sürülmektedir. Hyaluronik asidin artışının mekanizması tam bilinmemekle birlikte yapımda artış, yıkımda azalma veya her ikisine bağlı olduğu düşünülmektedir. Bu çalışmada, kronik viral hepatit ve sirozlu hastalarda, hepatik fibrozisin göstergesi olarak serum HA' in tanısal değerlerini saptamak ve HA düzeyinin karaciğer fonksiyon testleri ile ilişkili olup olmadığını araştırmak amaçlandı. Çalışmaya 91 hasta alındı. Hastaların 45'i kadın (K),46'sı erkekti (E). Yirmiyedi (16 K, 9E) hasta kronik hepatit B, 25(10 K,17 E) hasta kronik hepatit C, 20(10K, 10E) hasta hepatit C virusuna (HCV) bağlı siroz, 19 (9K, 10E) hasta hepatit B virusuna (HBV) bağlı sirozdu. Yirmi sağlıklı kişiden oluşan kontrol grubunun 10'u kadın (%50), 10'u erkekti (%50). Gruplar arasındaki HA düzeyleri karşılaştırıldı. Sirozlu hastalarda HA düzeyi; kronik hepatit ve kontrol grubundaki HA düzeylerinden anlamlı olarak yüksek saptandı (p0,05). Kronik hepatitli grupta da HA düzeyi kontrol grubuna göre anlamlı yüksek saptandı (p0,05). HA düzeyinin kronik hepatit B ve HCV' ye bağlı sirozlu hastalarda albumin düzeyleri ile negatif korelasyon gösterdiği saptandı (p0,05) Sonuç olarak; bu çalışmada, HA düzeylerinin karaciğer hastalıklarında fibrozisi ve şiddetini yansıttığı, fakat etken virus tipiyle ilgili olmadığı bir kez daha gösterilmiştir. Karaciğer sirozu düşünülen ancak hematolojik durum nedeniyle biyopsi yapılamayan veya biyopsiyi reddeden hastalarda serum HA düzeyinin yüksek bulunması konulan siroz tanısını güçlendirici bir rol oynayacaktır. Daha ileri çalışmalarla serum HA düzeylerinin daha anlamlı bir yere geleceği ileri sürülebilir.
Özet (Çeviri)
It is known that hyaluronic acid (HA) levels increase in various liver diseases. It is suggested that this is associated with fibrosis rather than inflammation and necrosis. The mechanism of increase in hyaluronic acid is not known, but it is thought to be due to increased production, degradation or both. In this study, we aimed to determine the diagnostic values of serum HA as an indicator of hepatic fibrosis in patients with chronic viral hepatitis and cirrhosis and to investigate whether HA levels are associated with liver function tests. Ninety one patients were included in the study. Forty-five patients were female (F) and 46 were male (M). Twenty seven (16 K, 9E) patients with chronic hepatitis B, 25 (10 K, 17 E) patients with chronic hepatitis C, 20 (10K, 10E) patients with hepatitis C virus (HCV) induced cirrhosis, 19 (9K, 10E) patients with hepatitis B Virus (HBV) induced cirrhosis. Of the 20 healthy controls, 10 were female (50%) and 10 were male (50%). HA levels between groups were compared. HA levels in cirrhosis patients; were significantly higher than its levels in the chronic hepatitis and control group (p 0.05). The level of HA was also significantly higher in the chronic hepatitis group compared to the control group (p 0.05). HA levels were negatively correlated with albumin levels in patients with cirrhosis due to chronic hepatitis B and C (p 0.05). In this study, it was shown once again that HA levels reflect fibrosis and severity in liver diseases, but not related to the type of causative virus. In patients with suspected liver cirrhosis but who cannot undergo biopsy due to hematological status or refuse biopsy, high serum HA level will play a role in the diagnosis of cirrhosis. Further studies suggest that serum HA levels will be more meaningful.