The impact of transformational leadership on green innovation in organizational management
Dönüşümsel liderliğin örgütsel yönetimde yeşil yenilik üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 920284
  2. Yazar: ABDULLAH MASOUD ABDULLAH MIFTAH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. REDVAN GHASEMLOUNIA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma, dönüşümcü liderliğin örgütlerdeki yeşil inovasyon üzerindeki etkisini incelemektedir. Araştırma, vizyoner liderlik, entelektüel teşvik ve motivasyonu içeren dönüşümcü liderliğin, yeşil inovasyon üzerinde önemli ve olumlu bir etkisinin olduğunu göstermektedir (β = 0,26, p < 0,01). Özellikle, dönüşümcü liderliğin“Amaçları Kabullendirme”boyutunun hem hizmet hem de süreç inovasyonunu olumlu yönde etkilediği vurgulanmıştır. Bulgular, dönüşümcü liderlerin, örgütsel hedefleri çevresel amaçlarla uyumlu hale getirerek sürdürülebilirlik kültürü oluşturduklarını ve bu sayede çevre dostu uygulamalarda inovasyonu teşvik ettiklerini göstermektedir. Araştırma, dönüşümcü liderliğin yeşil inovasyonu teşvik etmedeki rolüne dair ampirik kanıtlar sunarak literatüre katkı sağlamaktadır. Ayrıca, örgütler için liderlik geliştirme programlarının dönüşümcü liderlik davranışlarını teşvik ederek sürdürülebilirlik çabalarını artırabileceği yönünde pratik öneriler sunulmaktadır. Çalışma, örgütlerin yeşil inovasyon yeteneklerini en üst düzeye çıkarmak için çevresel hedefleri stratejik planlamalarına entegre etmeleri gerektiğini önermektedir. Gelecekteki araştırmalar, farklı liderlik tarzlarının yeşil inovasyon üzerindeki etkisini inceleyebilir ve liderliğin sürdürülebilirlik üzerindeki uzun vadeli etkilerini anlamak için boylamsal çalışmalar yapabilir.
Özet (Çeviri)
This study examines the impact of transformational leadership on green innovation within organizations. The research demonstrates that transformational leadership, which encompasses visionary leadership, intellectual stimulation, and motivation, has a significant positive effect on green innovation (β = 0.26, p < 0.01). Specifically, the study highlights the role of the“Goal Acceptance”dimension of transformational leadership, which positively influences both service and process innovation. The findings suggest that transformational leaders create a culture of sustainability by aligning organizational goals with environmental objectives, thereby fostering innovation in eco-friendly practices. The research contributes to the growing body of literature by providing empirical evidence of the role transformational leadership plays in promoting green innovation. It also offers practical implications for organizations, suggesting that leadership development programs should focus on cultivating transformational leadership behaviors to enhance sustainability efforts. Furthermore, the study encourages organizations to integrate environmental goals into their strategic planning to maximize their green innovation capabilities. Future research could expand on these findings by exploring other leadership styles and their impact on green innovation, as well as conducting longitudinal studies to understand the long-term effects of leadership on sustainability.