Sea level rise and flood vulnerability of coastal heritage sites: An assessment of rapid methods and modelling techniques
Kıyı miras alanlarının deniz seviyesi yükselmesi ve su baskınına karşı kırılganlığı: Hızlı yöntemler ve modelleme tekniklerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 920296
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLİZAR ÖZYURT TARAKCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, İnşaat Mühendisliği, Archeology, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kıyı ve Liman Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Geçmiş medeniyetler tıpkı bugün de olduğu gibi suyun avantajlarından faydalanmak için su kütlelerinin kıyılarına yerleşmeyi tercih etmişlerdir. Bu durum, dünya genelinde kıyı kültür mirası alanlarının sayısından da anlaşılmaktadır. Ancak bu kıyı mirası alanları da iklim değişikliği ve etkilerinin tehditi altındadır. Deniz seviyesinin yükselmesi, şiddeti ve sıklığı artan ekstrem hava olayları sel, su baskını ve erozyon riskini artırmaktadır. Bu nedenle, hem doğal değerleri hem de tarihi eserleri korumak için bu alanların potansiyel kaybını ve ilgili riskleri hızlı bir şekilde değerlendirmek gerekmektedir. Bu çalışmanın amacı, çeşitli iklim senaryoları altında dört kıyı mirası alanının kalıcı ve geçici olarak sular altında kalan alanlarını haritalamaktır. Hedef, etkilenen alanların kapsamını göstermek ve farklı taşkın analizi ve kırılganlık değerlendirme yöntemlerini karşılaştırmaktır. Taşkın haritalamasında üç farklı teknik kullanılmıştır. Bunlar, statik modeller olan basit ve geliştirilmiş CBS temelli modelleme ve dinamik sayısal modellemedir. Dinamik sayısal modelleme için Deltares tarafından geliştirilern Delft3D kullanılmıştır. Elde edilen taşkın haritaları, gösterge temelli bir kırılganlık değerlendirme yöntemi olan Kıyı Kırılganlık İndeksi (CVI-SLR) (Özyurt, 2007) yöntemi ile de karşılaştırılmıştır. Yöntem karşılaştırması,viii düşük çözünürlüklü SYM'lerde eBTM'nin taşkın alanlarını olduğundan fazla tahmin ettiğini, yüksek çözünürlükte ise sBTM'in az miktarda fazla tahmin ettiğini, fakat yine de eBTM ile uyumlu olduğunu ortaya koymuştur. Delft3D ile elde edilen taşkın alanı, ekstrem su seviyesi veri tabanları ile hazırlanan CBS temelli yöntemlere göre daha küçüktür. Taşkın haritaları ve CVI, Teos'un deniz seviyesinin yükselmesine bağlı su baskınlarına karşı en kırılgan bölge olduğunu ve Soli-Pompeipolis'in gelecekteki ekstrem su seviyelerine karşı en kırılgan bölge olduğunu, Anemurium'un ise en az kırılgan bölge olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The past civilizations have settled on the water shores to benefit from its advantages. This is evident from the amount of coastal cultural heritage sites present today. However, these heritage sites are experiencing the impacts of climate change. Sea level rise and extreme weather events increase the risk of flooding, inundation, and erosion. Therefore, it is imperative to promptly evaluate the potential loss of these areas and the associated risks to safeguard the natural values and historical artifacts. The objective of this study is to map the flooded and inundated areas of four coastal heritage sites under various climate change scenarios. The aim is to illustrate and compare different flood analysis and vulnerability assessment methods. Three different techniques are used in the flood mapping. simple and enhanced bathtub models (Williams, 2019), and dynamic numerical modeling. For dynamic numerical modeling, Delft3D (developed by Deltares) is used. The maps are compared to the Coastal Vulnerability Index method (Ozyurt, 2007) which is a desk-based assessment method. The method comparison revealed that with low resolution DEMs, eBTM overestimates the flood extents whereas with high resolution, sBTM and eBTM were compatible with a slight overestimation of sBTM. The flood map obtained by Delft3D was smaller than the bathtub ones prepared with extreme watervi level databases. The flood maps and CVI revealed that Teos is the most vulnerable site against the inundation due to sea level rise and Soli-Pompeipolis is the most vulnerable one against the future extreme water levels while Anemurium being the least vulnerable one.