Causes of subsidence processes and flood vulnerability in coastal environments: A case study of İzmir, Türkiye
Kıyı ortamlarında çökme süreçlerinin nedenleri ve taşkın duyarlılığı: İzmir, Türkiye örneği
  1. Tez No: 1021711
  2. Yazar: ESRA BİLGİÇ GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPER BABA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Zemin çökmesi, hem doğal jeolojik koşullar hem de insan faaliyetleri sonucunda gelişebilen ve altyapı sistemleri, yapılar ve arazi kullanımı üzerinde olumsuz etkiler yaratan önemli bir yüzey deformasyon sürecidir. Bu çalışmada, İzmir ili genelinde arazi çökmesi dinamikleri, 2014-2024 dönemini kapsayan Sentinel-1 uydu görüntülerine uygulanan LiCSBAS tabanlı InSAR yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Zaman serisi deformasyon verileri, hidrojeolojik koşullar, yeraltı suyu kullanımı, kentleşme ve kıyı süreçlerini içeren bütüncül bir çerçevede değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar, gevşek sedimanter yapıya, yüksek geçirgenliğe ve yoğun sulama faaliyetlerine sahip alanlarda çökme değerlerinin belirgin şekilde arttığını göstermektedir. En yüksek çökme hızları, tarımsal yeraltı suyu kullanımının baskın olduğu Ödemiş (-66.50 mm/yıl), Bayındır (-53.89 mm/yıl), Tire (-38.65 mm/yıl) ve Torbalı (-29.04 mm/yıl) ilçelerinde tespit edilmiştir. Kentsel alanlarda ise Çiğli (-16.26 mm/yıl) ve Menemen (-18.48 mm/yıl) ilçelerinde sanayi ve tarımsal su kullanımına bağlı olarak görece yüksek deformasyonlar gözlenmiştir. Karşıyaka (-5.16 mm/yıl)'da belirlenen orta düzeydeki çökme, yoğun kentleşme yükü, artan nüfus baskısı ve buna bağlı yeraltı suyu kullanımındaki artışın, yumuşak sedimanter zemin koşullarıyla birlikte etkisiyle değerlendirilmiştir. Bu bulgular, kentsel ve kırsal alanlar arasında arazi çökmesinin mekânsal değişkenliğini ve çoklu etkenlerle kontrol edildiğini ortaya koymakta, sürdürülebilir yeraltı suyu yönetiminin önemini vurgulamaktadır. Çalışmanın ikinci aşamasında, kıyı ilçeleri arasında görece yüksek çökme değerleri sergileyen Bostanlı Havzası, bütünleşik taşkın analizi için örnek alan olarak seçilmiştir. Günümüz, 2050 ve 2100 senaryoları için gerçekleştirilen taşkın analizleri, arazi çökmesi, deniz seviyesi yükselmesi, storm surge ve gelgit etkilerinin birlikte değerlendirilmesiyle, taşkın sularının kıyı çizgisinden 1.2 km iç kesimlere kadar ilerleyebildiğini göstermekte; çöken kıyı kentlerinde çok süreçli taşkın risk değerlendirmelerinin gerekliliğini ortaya koymaktadır
Özet (Çeviri)
Land subsidence is an important surface deformation process resulting from both natural geological conditions and human activities, causing adverse impacts on infrastructure systems, buildings, and land use. This study investigates land subsidence dynamics across İzmir Province using a LiCSBAS-based InSAR approach applied to Sentinel-1 imagery spanning 2014-2024. Time-series deformation data were evaluated within a holistic framework that integrates hydrogeological conditions, groundwater exploitation, urbanisation, and coastal processes. The results indicate that subsidence is particularly significant in areas characterised by loose sedimentary structures, high permeability, and intensive irrigation. The highest subsidence rates were detected in agriculturally dominated districts, including Ödemiş (-66.50 mm/year), Bayındır (-53.89 mm/year), Tire (-38.65 mm/year), and Torbalı (-29.04 mm/year), where intensive groundwater abstraction is prevalent. In urban areas, relatively high deformation was observed in Çiğli (-16.26 mm/year) and Menemen (-18.48 mm/year), associated with industrial and agricultural water use. Moderate subsidence in Karşıyaka (-5.16 mm/year) was evaluated in relation to intense urban loading, population growth, and increased groundwater demand, combined with soft sedimentary ground conditions. These findings highlight the spatial variability and multi-factor controls of subsidence across urban and rural zones, emphasising the importance of sustainable groundwater management. In the second part, the Bostanlı catchment, exhibiting relatively high subsidence among coastal districts, was selected for integrated flood analysis. Flood assessments conducted for present-day, 2050, and 2100 scenarios demonstrate that the combined effects of land subsidence, sea-level rise, storm surge, and tidal forcing can extend floodwaters up to 1.2 km inland from the shoreline, underscoring the necessity of multi-process flood risk assessments in subsiding coastal cities