Türkiye ekonomisinde ihracat ve ithalatın ekonomik büyüme üzerindeki etkisi: Bir zaman serisi analizi
The impact of exports and imports on economic growth in turkish economy: A time-series analysis
  1. Tez No: 920297
  2. Yazar: REFİKA GÜZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma İktisadı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Tarihsel süreçte iktisadi anlamda pek çok teori ve görüş ortaya atılmaktadır. Önemli bir konu haline gelen dış ticaret kavramı, bir ülkenin ekonomik büyümesi ve refah düzeyi bakımından daima odak noktası halinde olmaktadır. Başka bir ifadeyle ihracat ya da ithalatın ekonomik büyüme ile olan ilişkisi hem teorik hem de ampirik literatürde yoğun şekilde tartışılmaya devam etmektedir. Bu çalışmada Türkiye ekonomisi özelinde ihracat ve ithalatın ekonomik büyüme üzerindeki etkisi hem mevcut teoriler bağlamında araştırılmakta hem de bir zaman serisi analizi ile ekonometrik açıdan analiz edilmektedir. Bu bağlamda birim kök analizi, eşbütünleşme analizi ve uzun dönem tahminlerine yer verilmektedir. Elde edilen bulgular ele alınann değişkenler arasında bir eşbütünleşmenin varlığını ortaya koymaktadır. Tahminler ithalatın ekonomik büyümeyi yavaşlattığını, ekonomik büyümenin ise hızlandırdığını ortaya koymaktadır. Nedensellik bulguları ise ihracattan ekonomik büyümeye doğru tek yönlü bir nedenselliği işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Many economic theories and views have been put forward throughout the historical process. The concept of foreign trade, which has become an important issue, has always been a focal point in terms of a country's economic growth and welfare level. In other words, the relationship between exports or imports and economic growth continues to be discussed intensively in both theoretical and empirical literature. In this study, the impact of exports and imports on economic growth, specifically in the Turkish economy, is investigated both in the context of existing theories and analyzed from an econometric perspective with a time series analysis. In this context, unit root analysis, cointegration analysis and long-term forecasts are included. The findings reveal the existence of a cointegration between the variables considered. Estimates reveal that imports slow down economic growth, while economic growth accelerates it. Causality findings indicate a unidirectional causality from exports to economic growth.