Türk tekstil ve hazır giyim sektörünün Avrupa Yeşil Mutabakatına dair görüş ve sorunların belirlenmesi
Turkish textile and ready-wear industry identification of opinions and problems regarding the European Green Deal
- Tez No: 920318
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRSEN ÇİLEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Avrupa Birliği, iklim değişikliği ile ilgili eylemlerini daha geniş ve etkili bir şekilde hayata geçirmeye odaklanmaktadır. Bu odağa yönelik sürdürülebilirlik konusunda öncü olan Avrupa Birliği 'Avrupa Yeşil Mutabakat' eylem planını gerçekleştirmiştir. Yeşil Mutabakat ile 2050 yılında iklim-nötr ilk kıta olma hedefini ortaya koyan Avrupa Birliği Tekstil ve hazır giyim sektörüne yönelik 'Sürdürülebilir ve Döngüsel Tekstil için AB Stratejisini' açıklamıştır. Dünya ticaretinde beşinci sırada yer alan Türk tekstil ve hazır giyim sektörünün bu strateji kapsamında hazırlıklı olması ülke ihracatı açısından önem taşımaktadır. Bu çalışma: Türk tekstil ve hazır giyim sektörünün Avrupa Yeşil Mutabakatına dair görüş ve sorunların belirlenmesi amacıyla planlanıp yürütülmüştür. Betimsel nitelikte olan bu araştırmanın verileri, araştırmacı tarafından geliştirilen anket aracılığı ile 39 ihracatçı işletmeden elde edilmiştir. Araştırmaya katılan işletmelerin AYM gerekliliklerini sürdürülebilir eko-tasarım süreçlerine, envanter bilgisine, atık yönetimine ve insan kaynaklarına dair süreçlerde çoğunlukla uygulamaya başladıkları, karbon emisyon süreçlerinde daha çok planlama aşamasında oldukları belirlenmiştir. Karşılaştıkları sorunlara dair görüşlerde, ürün çeşitliliğin artması ve tedarik zincirindeki hammadde tedarik nitelikleriyle sorunlar yaşadıkları, işletmelerin beklentilerine dair görüşlerde ise, müşteriler tarafından yüksek adetli siparişlerle desteklenmek, sürdürülebilirlik alanında finansmana erişim ve teşvik konularında desteğe ihtiyaç duydukları görülmüştür. Yeşil mutabakatın gereklilikleri ile işletmelerin faaliyet süreçleri, ana ürün grupları, ihracat yapılan ülkeler, gerekli sertifikalar ve sosyal denetim girişimleri değişkenleri arasında ilişki analizi yapılmıştır. Bu analizlerin sonucunda, sürdürülebilir ürün – eko tasarım, envanter bilgisi ve karbon emisyon süreçlerinde faaliyet süreleri değişkenine göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Diğer süreçler ve değişkenler arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
The European Union focuses on implementing its actions on climate change more broadly and effectively. The European Union, which is a pioneer in sustainability for this focus, has implemented the 'European Green Deal' action plan. The European Union, which set the goal of becoming the first climate-neutral continent in 2050 with the Green Deal, announced the 'EU Strategy for Sustainable and Circular Textile' for the textile and ready-made clothing sector. It is important for the country's exports that the Turkish textile and ready-made clothing industry, which ranks fifth in world trade, is prepared within the scope of this strategy. This study was planned and carried out to determine the opinions and problems of the Turkish textile and ready-made clothing industry regarding the European Green Deal. The data of this descriptive research was obtained from 39 exporting enterprises through a survey developed by the researcher. It has been determined that the businesses participating in the research have mostly started to implement European Green Deal requirements in processes related to sustainable eco-design processes, inventory information, waste management and human resources, and are mostly at the planning stage in carbon emission processes. In their opinions about the problems they encountered, it was seen that they had problems with the increase in product diversity and the quality of raw material supply in the supply chain, and in their opinions about the expectations of the businesses, it was seen that they needed support in terms of being supported by customers with high volume orders, access to finance and incentives in the field of sustainability. A relationship analysis was conducted between the requirements of the green agreement and the variables of the business processes, main product groups, export countries, necessary certificates and social audit initiatives. As a result of these analyses, a statistically significant difference was detected in sustainable product - eco design, inventory information and carbon emission processes according to the activity duration variable. No statistically significant difference was detected between other processes and variables.