Karmaşık sistemlerde çoklu-fraktal ve süperistatistiksel analizlerin karşılaştırılması
The comparison of multifractal and superstatistical analyzes in complex systems
- Tez No: 920319
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLİSTAN ÇİĞDEM YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yüksek Enerji ve Plazma Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Termodinamik ve istatistiksel fizik açısından, bir sistemin durumunu belirten en önemli özelliklerden biri sıcaklık parametresidir. Ölçülmüş yüzey hava sıcaklığı ele alındığında, kısa vadeli sıcaklık dağılımlarında günlük dalgalanmaları, uzun vadeli sıcaklık dağılımları mevsimsel etkileri taşırken, uzun veri kayıtları ise iklim değişimi dinamiğini ortaya koyabilmektedir. Adını sistemdeki birkaç istatistiğin süperpozisyonundan alan süperistatistik, çok çeşitli disiplinlerdeki karmaşık sistemleri sınıflandırmak için kullanılan güçlü bir tekniktir. Ve karmaşık bir sistem olarak ele alınan yüzey hava sıcaklığı dağılımları, denge dışı süperistatistik teknikler aracılığıyla yakın zamanda incelenmiştir. Diğer yandan çoklu-fraktal analiz tekniği (Multifractal Detrended Fluctuation Analysis – MFDFA) karmaşık bir sistemden ölçülerek zaman serisi şeklinde kayıt edilmiş verinin uzun zaman içindeki korelasyonunu, verilerin lokal tedirgemelere tepkisini ve tekillik spektrumunu inceleyerek, söz konusu karmaşık fiziksel sistemin çoklu-fraktal derecesinin hesaplanmasını sağlar. Bu Yüksek Lisans Tezinin amacı, doğrusal olmayan dinamik bir yapı sergileyen, karmaşık bir sistem olarak ele alınan iklim verilerinden hava sıcaklığı verisi için yapılmış olan çoklu-fraktal analiz ile süperistatistik analiz çalışmalarını inceleyerek bu iki farklı yöntemi analiz adımları ve sonuçları üzerinden karşılaştırmaktır.
Özet (Çeviri)
In terms of thermodynamics and statistical physics, one of the most important properties indicating the state of a system is the temperature parameter. When measured surface air temperature is considered, short-term temperature distributions show daily fluctuations, longterm temperature distributions carry seasonal effects, while long data records can reveal the dynamics of climate change. Superstatistics, named after the superposition of several statistics in the system, is a powerful technique used to classify complex systems in a wide range of disciplines. And surface air temperature distributions, treated as a complex system, have recently been studied through nonequilibrium superstatistical techniques. On the other hand, the Multifractal Detrended Fluctuation Analysis (MF-DFA) technique allows the calculation of the multifractal degree of a complex physical system by examining the correlation of data measured from a complex system and recorded as a time series over long time, the response of the data to local perturbations and the singularity spectrum. The aim of this Master's Thesis is to examine the multi-fractal analysis and superstatistical analysis studies for air temperature data, which is considered as a complex system exhibiting a nonlinear dynamic structure, and to compare these two different methods through analysis steps and results.