Bursa ilinde bulunan 40-75 yaş arası yetişkin bireylerde Akdeniz Ve DASH diyetine uyum düzeyi ile demans riskini azaltmak için yaşam şekli ve sağlık davranışı değiştirme motivasyonu ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between adherence to the Mediterranean And DASH diets and motivation for lifestyle and health behavior change to reduce dementia risk among adults aged 40-75 in Bursa province
  1. Tez No: 920378
  2. Yazar: RUMEYSA GENÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜGE ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
Amaç: Bursa ilinde bulunan 40-75 yaş arası yetişkin bireylerde Akdeniz ve DASH diyetine uyum düzeyi ile demans riskini azaltmak için yaşam şekli ve sağlık davranışı değiştirme motivasyonu ilişkisinin değerlendirilmesidir. Gereç Ve Yöntem: Katılımcılara; sosyodemografik anamnez formu, Akdeniz Diyeti Bağlılık Ölçeği (MEDAS), Demans Riskini Azaltmak İçin Yaşam Şekli Ve Sağlık Davranışı Değiştirme Motivasyonu Ölçeği (DRAYŞSDDMÖ) ve 24 Saatlik Besin Tüketim Kaydı yüz yüze uygulanmıştır. Verinin istatistiksel analizi“SPSS v27 (IBM Inc., Chicago, IL, USA)”istatistik paket programında yapılmıştır. Bulgular: Çalışmaya katılan 504 katılımcının %37,6'sı erkek ve %62,4'ü kadındır ve yaş ortalaması; 51,90 ±8,89 yıl, BKİ ortalaması; 26,24 ± 5,08 kg/m2'dir. Katılımcıların MEDAS toplam puan ortalaması; 5,83 ± 2,01 yani; Akdeniz diyetine uyum düzeyi düşüktür.“DRAYŞSDDMÖ Toplam”puan ortalaması; 84,17 ± 13,06, yani; demans riskini azaltmak amacıyla yaşam tarzı ve sağlık davranışını değiştirme motivasyonları yüksektir. DASH toplam puan ortalaması; 3,82± 1,03'dır, yani; DASH diyetine uyum düzeyi düşüktür.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to evaluate the relationship between adherence to the Mediterranean and DASH diets and the motivation for lifestyle and health behavior change to reduce dementia risk among adults aged 40-75 in Bursa Province. Materials and Methods: Participants were administered a sociodemographic anamnesis form, the Mediterranean Diet Adherence Scale (MEDAS), the Motivation to Change Lifestyle and Health Behaviors for Dementia Risk Reduction (DRAYŞSDDMÖ), and a 24-Hour Food Consumption Record through face-to-face interviews. The statistical analysis of the data was performed using the SPSS v27 statistical package program (IBM Inc., Chicago, IL, USA). Results: The study included 504 participants, of whom 37.6% were men and 62.4% were women. The mean age was 51.90 ± 8.89 years, and the mean BMI was 26.24 ± 5.08 kg/m². The mean MEDAS total score was 5.83 ± 2.01, indicating a low adherence to the Mediterranean diet. The mean total score for the DRAYŞSDDMÖ was 84.17 ± 13.06, indicating a high motivation to change lifestyle and health behaviors to reduce dementia risk. The mean DASH total score was 3.82 ± 1.03, indicating low adherence to the DASH diet.