Zemahşerî'nin El-Keşşâf ve Tîbî'nin Futûhu'l-Ğayb isimli eserlerinin bedî sanatları açısından karşılaştırılması
A comparison of Zamakhshari's Al-Kashshaf and Tibi's Futuh Al-Ghayb in terms of rhetorical arts
- Tez No: 920377
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF ÖZDOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Arapça
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Belâgat ilmi, derin bir anlayış ve titiz bir düşünceyi gerektirir. Arap belâgatının temel kaynağı olan Kur'ân-ı Kerîm, farklı yorum ve belâgat anlayışlarına zemin hazırlamıştır. Bu alanda en önde gelen isimlerden biri Zemahşerî (öl. 538/1144) olup, onun el-Keşşâf adlı tefsiri Kur'ân'daki belâgat konularını açıklamada önemli bir yere sahiptir. Daha sonra et-Tîbî (öl. 743/1343), Fütûhu'l-Gayb adlı haşiyesiyle Zemahşerî'nin görüşlerini ele almış ve detaylı açıklamalar getirmiştir. Bu çalışmanın amacı, et-Tîbî'nin Fütûhu'l-Gayb'ındaki bedî' sanatıyla ilgili konuları, Zemahşerî'nin el-Keşşâf'ındaki görüşleriyle karşılaştırarak analiz etmektir. Araştırmada tümevarım ve karşılaştırmalı analitik yöntem kullanılmış; her iki âlimin ittifak ettiği, ayrıştığı veya tek başına yorum getirdiği örnekler detaylı bir şekilde incelenmiştir. Bu çalışma, Zemahşerî ve et-Tîbî arasındaki görüş farklarını ortaya koyarak Kur'ân'daki bedî' sanatlarının daha derinlemesine anlaşılmasına katkı sağlamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
The science of rhetoric requires a deep understanding and meticulous thought. The Quran, which is the primary source of Arabic rhetoric, has prepared the ground for different interpretations and understandings of rhetoric. One of the foremost names in this field is Zamakhshari (d. 538/1144), and his exegesis called al-Kashshaf has an important place in explaining the rhetorical issues in the Quran. Later, al-Tibi (d. 743/1343), in his footnote called Futûh al-Ghaib, discussed Zamakhshari's views and provided detailed explanations. The aim of this study is to analyze the issues related to the art of bedi' in al-Tibi's Futûh al-Ghaib by comparing them with the views of Zamakhshari in al-Kashshaf. Inductive and comparative analytical methods were used in the research; Examples where both scholars agree, disagree or comment individually have been examined in detail. This study aims to contribute to a deeper understanding of the beautiful arts in the Qur'an by revealing the differences of opinion between Zamakhshari and al-Tibi.