Larenks kanseri hastalarında 18F-FDG PET-BT görüntülemede kullanılan radiomiks özelliklerinin lenf nodu evrelemede klinik rolü ve katkısı
The clinical role and contribution of radiomics features in lymph node staging in patients with laryngeal cancer using 18F-FDG PET-BT imaging
  1. Tez No: 920386
  2. Yazar: EDANUR TOPAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE GÖKNUR IŞIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Çalışmamızda, larenks kanseri hastalarında, 18F-FDG PET-BT görüntülerinden elde edilen radiomiks özelliklerin, lenf nodu evrelemesinde klinik rolü ve katkısını belirlemek amaçlanmıştır. Elde edilen radiomiks özelliklerin, metastatik lenf nodlarını tespitindeki doğruluğunu değerlendirmek ve makine öğrenmesi modelleri ile bu doğruluğu iyileştirmek hedeflemiştir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza, larenks kanseri tanısıyla evreleme amaçlı 18F-FDG PET- BT görüntülemesi yapılan 205 hastadan elde edilen 706 servikal lenf nodu dahil edilmiştir. Manuel segmentasyon yöntemiyle 18F-FDG PET-BT görüntülerinden elde edilen 125 radiomiks özelliği içinden önem katsayısı en yüksek sekiz temel radiomiks özelliği çıkarılmıştır. Bu özellikler, Gradyan Güçlendirme, Zayıf Gradyan Güçlendirme, Lojistik Regresyon ve Random Forest gibi makine öğrenmesi modelleri kullanılarak analiz edilmiştir. Modellerin performansları doğruluk, kesinlik (precision), AUC ve diğer istatistiksel parametrelerle karşılaştırılmıştır. Ayrıca, radiomiks modellerin klinik uygulama potansiyeli değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmaya katılan hastaların %91,7'si erkek olup ortanca yaş 64'tür. Primer tümör yerleşimi %54,1 glottik, %43,4 supraglottik ve %2,4 subglottik olarak bulunmuştur. PET/BT analizinde histopatolojik olarak doğrulanan toplam 228 metastatik lenf nodu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to evaluate the clinical role and contribution of radiomics features extracted from 18F-FDG PET/CT images in lymph node staging of laryngeal cancer patients. Additionally, it sought to assess the accuracy of these radiomics features in detecting metastatic lymph nodes and to enhance this accuracy using machine learning models. Materials and Methods: A total of 706 cervical lymph nodes obtained from 205 laryngeal cancer patients who underwent 18F-FDG PET-CT imaging for staging purposes were included in the study. From these images, 125 radiomics features were extracted using manual segmentation. The eight most significant radiomics features, based on their importance scores, were selected for analysis. Machine learning models, including Gradient Boosting, Weak Gradient Boosting, Logistic Regression, and Random Forest, were employed to evaluate the features. The models' performance was compared using accuracy, precision (positive predictive value-PPV), AUC, and other statistical metrics. Additionally, the potential for clinical application of the radiomics models was assessed. Results: Of the patients included in the study, 91.7% were male, with a median age of 64 years. The primary tumor locations were 54.1% glottic, 43.4% supraglottic, and 2.4% subglottic. Histopathological analysis identified a total of 228 metastatic lymph nodes.