Halkla ilişkilerin kriz yönetimi açısından işlevleri ve planlama süreci
The Functions of public relations from the crisis management perspective and it's planning process
  1. Tez No: 92040
  2. Yazar: İDİL KARADEMİRLİDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK GÜRGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ HALKLA İLİŞKİLERİN KRİZ YÖNETİMİ AÇISINDAN İŞLEVLERİ VE PLANLAMA SÜRECİ İdil KARADEMİRLİDAĞ İletişim Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Haziran 1999 Danışman: Prof. Dr. Haluk GÜRGEN Günümüz yüksek rekabet koşullarında varlığını kabul ettirmek bir işletme için oldukça zordur. Daha da zor olan köklü işletmelerin oluşturdukları varlıklarını koruyabilmeleridir. Beklenmedik bir zamanda meydana gelen kriz, işletme için dönüm noktasıdır. Bu dönüm noktasını atlatabilmek iletişimin başarısıdır. İşletmeye yönelik potansiyel bir krizi önceden fark ederek ortaya çıkmasını önlemede, önlenemiyorsa etkilerini en aza indirmede ve kriz sonrası dönemde başarı grafiğini tekrar yükseltmede Halkla İlişkilerin rolü oldukça önemlidir. Sistem yaklaşımı içinde gelişen sosyal sorumluluk kavramı, oluşturulan sosyal baskı grupları, gelişen çevre bilinci artık herkesi her şeye karşı sorumlu bırakmıştır. Uluslararası ticaretin artması ile ulusal, uluslararası hukuksal, siyasi ve ekonomik yapının işletmeler üzerindeki etkisi, bireyin farklı türde beklentileri Halkla İlişkilerin görev ve sorumluluklarını genişletmiştir. Teknolojik gelişmelere paralel gerçekleşen medya evrimi krizleri görünür kılmakta ve şiddetini arttırmaktadır.HI 21. Yüzyılın çağdaş yönetim anlayışı içinde Halkla İlişkilere daha önemli görevler düşmektedir. Bu nedenle yönetimsel açıdan Halkla İlişkilerin belirgin bir ilgi duyduğu ve son yıllarda uzmanlık geliştirdiği alan kriz yönetimidir. Halkla İlişkiler açısından kriz önemlidir. Çünkü kriz acil bir durumdur. Doğrudan ya da dolaylı olarak toplumu yakından ilgilendirir. İşletme krizin meydana getirdiği sorunlarla baş etmeye çalışırken, toplum tarafından da mikroskop altına yatırılır. Krize yönelik gösterdiği çabalar, hedef kitle ve genel kamuoyu tarafından değerlendirilir. Krizler hemen önlem gerektirir. Kriz anında doğru ve etkili karar verebilmek oldukça zordur. Yönetim baskı altındadır. İlk ulaşılan bilgiler yanlış ya da eksiktir. Doğru kararları alabilmek doğru bilgilere ulaşmak ile mümkündür. Halkla ilişkiler kriz dönemlerinde doğru ve ayrıntılı bilgiye ulaşılmasında, elde edilen bilgileri analiz ederek etkili kararlar alınmasında yol göstericidir. Tezin birinci bölümünde, Halkla İlişkilerin tanımı ve tarihsel gelişimine yer verilmektedir. Amaç Halkla İlişkilerin bugünkü konumunu ortaya koymak ve kriz yönetiminin neden Halkla İlişkiler açısından önem kazandığını vurgulamaktadır. İkinci bölümde, kriz ve krize yönelik hazırlıklar incelenmektedir. Krizin tanımı, kriz türleri, krize neden olan iç ve dış etmenleri belirliyerek, kriz takımı oluşturma ve senaryoya (gerçeğe benzeyen durumlar yaratmak ve bunların üzerinde çalışarak gerekli kriz planlarını hazırlamak) dayalı uygulamalar üzerinde durulmaktadır. Tezin üçüncü bölümünde, bir kriz anındaki Halkla ilişkiler uygulamalarına yer verilmektedir. Son yıllarda yönetimsel alanda Halkla İlişkilerin önem kazanan bir fonksiyonu olan kriz yönetimi açıklanmakta, kriz planlanması, iletişim süreci ve iletişim stratejileri incelenmektedir. Tez çalışmasının dördüncü bölümünde ise genel anlamda bir krizin çıkış nedeni, evreleri, yazılı basında nasıl yansıdığı ve krize yönelik uygulanan krizIV iletişiminin etkinliği Mesa-Nurol konsorsiyumu örnek olayı üzerinden incelenmektedir. Bu ortak girişimin T.B.M.M. Genel Kurul Salonu inşaatında karşılaştığı kriz ile gündeme gelmiştir. Tezin son bölümünde de bu araştırmanın sonuçlarına ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In today's highly competitive environment, it is really hard to establish the existence of a business. Keeping the existence of old businesses is even harder than this. A crisis that occurs in unexpected times is a turning point. Overcoming this turning point is the success of communication. The role of Public Relation is pretty important to prevent a potential crisis while perceiving it beforehand through the business, to minimize the effects of crisis if it can not be prevented and to maximize success diagram after the crisis period. Social responsibility concept which is developed by the system approach, constituted social press groups, growing envoirment conscious all make responsible to everybody to everything from now on. Increasing international trade; the effects of national, international, legal, political and economical structuret business; and the expectations of individual in different fields are expanded the responsibilities and duties of Public Relations. The evolution of media which occurs in parallelism of technological advances makes visible and increases their intensity. Public Relations takes more important roles in 21s* century's management understanding. Thus, from the point of view of managerial approach, crisis management is becoming to be concerning field and to become expert. A crisis is important from the Public Relations angle. Because crisis is an emergency condition. It is related to society either direct or indirect. While the business tries to overcome with the problems welded by the crisis, it is closely scrutinized by the society. The efforts for overcoming to crisis are being evaluated by the target groups and general public opinion. Crisis needVI immediate actions. It is really hard to make true and efficient decisions immediately. Management is under pressure. The primary knowledge are wrong or defect. Public Relations is a match-maker for arriving to truth and detailed knowledge in crisis period and for making efficient decisions through analyzing gathered information. In the first chapter of the thesis, the definition and historical development of PR is discussed. The aim is to emphasize why crisis management is becoming important from the view point of PR. In the second chapter, crisis and preparation to crisis, the establishment of crisis team while identifying internal and external effects that create crisis and the practices upon scenarios (creating situations look like real and preparing necessary crisis plans which presented by the working on the creating situations) are discussed. In the third chapter of the thesis, it is included the PR practices in the crisis times. In recent years, as an increasingly becoming an appreciated function of the PR in management field, a crisis management is explained; crisis planning, communication process and communication strategies are scanned. In the fourth chapter of the thesis, it is observed the reasons towards crisis, its stages, its reflections on the print media and the effectiveness of the crisis communication management with the help of a case study which is about Mesa-Nurol Firm. This firm was heard with a crisis took place in T.B.M.M.'s new building. In the last chapter of this thesis, research results and proposals towards new observations are discussed.