Elazığ Fevzi Çakmak Mahallesi 134 ada 1 parselde bulunan konağın restorasyon önerisi
The restoration proposal for the mansion located in 134th land and 1st plot of Fevzi Çakmak District, Elaziğ.
- Tez No: 920405
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM SAĞIROĞLU DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 232
Özet
Bu tez çalışmasının konusu Elazığ İli Fevzi Çakmak Mahallesi 134 Ada 1 Parsel'de bulunan Ferit Bey Konağı'dır. Seyrek kalan dokunun önemli temsilcilerinden olan bu yapı, inşasından günümüze kadar çeşitli işlevlerle kullanılmış olup, yapım tekniği ve mekân organizasyonu açısından geleneksel Elazığ konut mimari özelliklerini taşımaktadır. Büyük oranda özgün özelliklerini korumasına rağmen kullanım ve doğal afetler sebebiyle değişme ve bozulmaya maruz kalan yapı, köhneme ve yıkım sürecinde kritik bir konumdadır. Bu çalışma ile amaçlanan, Elazığ sivil mimari örneklerinden özgün özelliklerini halen daha koruyan çok az sayıdaki örneğin bir temsilcisi olan Ferit Bey Konağı'na dair restorasyon önerisi getirilmesidir. Bu kapsamda yapılan alan çalışması neticesinde yapının halihazır durumu belgelenmiş, konaktaki değişme ve bozulmalar saptanmış, karşılaştırmalı çalışma ile yapının özgün durumu tespit edilmiştir. Elde edilen veriler neticesinde konağın restorasyon projesi hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is the Ferit Bey Mansion, located in Fevzi Çakmak District, 134th land, 1st plot in Elazığ Province. This structure, one of the notable representatives of the sparse urban fabric, has been used for various functions since its construction and reflects the traditional architectural features of Elazığ residential architecture in terms of construction technique and spatial organization. Although it has largely preserved its original characteristics, the building has been subjected to alterations and deterioration due to usage and natural disasters, placing it in a critical stage of decay and destruction. The aim of this study is to propose a restoration plan for the Ferit Bey Mansion, which is one of the few remaining examples of civil architecture in Elazığ that still retains its original features. As part of this research, the current condition of the building was documented, changes and deteriorations were identified, and a comparative study was conducted to determine its original state. Based on the collected data, a restoration project for the mansion has been developed.