Tarihi alanlarda erişilebilirlik: Çanakkale Savaşları Gelibolu tarihi alan müzeleri örneği
Accessibilty in historical sites: The case of Çanakkale Wars Gallipoli historical site museums
- Tez No: 920434
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN TUTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Tarihi çevrenin erişilebilirliğini, ziyaret edilebilirliğini ya da kullanılabilirliğini herkes için sağlamak mevcut yapı stokunda yer alan diğer yapılarla karşılaştırıldığında şüphesiz çok daha zordur. Yapıldığı dönemlerde ortalama kullanıcı gruba göre planlanan/tasarlanan ya da inşa edilen bu çevrenin bugün herkes için uygun ya da kapsayıcı olması beklenemez. Mevzuattan tasarıma çok geniş bir perspektifte değer yaratacak ya da değer katacak müdahaleleri gerektirir. Bu çalışma; tarihi çevrenin erişilebilirliğini, ziyaret edilebilirliğini ve kullanılabilirliğini ele alacak ve Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Müzeleri üzerinden değerlendirecektir. Erişilebilirlik ve koruma kavramlarının yasal düzenlemelerde yer alma ve uygulanma durumları tartışılacaktır. Ele alınan müzeler üzerindeki değerlendirme sayesinde, tarihi çevrede ziyaretçilerin yaşadığı zorluklar ifade edilecek ve engellerin ortadan kaldırılması için uygulanması gereken tedbirler belirlenecektir.
Özet (Çeviri)
Ensuring the accessibility, visitability or usability of the historic environment for everyone is undoubtedly very difficult compared to other buildings in the existing building stock. This environment, which was planned/designed or built for the average user group at the time of its construction, cannot be expected to be suitable or inclusive for everyone today. It requires interventions that will create or add value in a very wide perspective from legislation to design. This study will address the accessibility, visitability and usability of the historical environment and evaluate it through the Çanakkale Wars Gallipoli Historical Site Museums. The inclusion and implementation of the concepts of accessibility and protection in legal regulations will be discussed. Thanks to the evaluation of the museums discussed, the difficulties experienced by visitors in the historical environment will be expressed and the measures that need to be implemented to eliminate the obstacles will be determined.