Çanakkale ili sualtı batık dalış turizmine yönelik bir SWOT analizi
A SWOT analysis for underwater wreck diving tourism in Çanakkale province
  1. Tez No: 855876
  2. Yazar: MEHMET HİLAL MENDİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEN BAKKALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Çanakkale ilinin tarihi ve kültürel öneme sahip sualtı batıkları dalış turizmi için eşsiz bir fırsat sunmaktadır. Gelibolu savunmasının ve eşsiz zaferinin kalıntıları olan bu batıklar, deniz yaşamı için bir sığınak olmanın yanı sıra, dalgaların altındaki tarihe bir bakış sunan canlı müzeler olarak da hizmet vermektedir. Bu çalışma, bu sualtı hazinelerine odaklanan dalış turizminin geliştirilmesiyle ilgili güçlü yönler, zayıf yönler, fırsatlar ve tehditleri (SWOT) inceleyerek, bu niş turizm sektörünün büyümesine katkıda bulunabilecek veya engelleyebilecek temel faktörleri belirlemeyi amaçlamaktadır. Bu araştırmanın önemi, yerel yönetimler, turizm operatörleri ve çevreciler de dahil olmak üzere paydaşlara, bu alanların hem tarihi önemine hem de ekolojik hassasiyetine saygı duyan sürdürülebilir turizm gelişimi hakkında bilinçli kararlar vermelerinde rehberlik etme potansiyelinde yatmaktadır. Analiz, batıkların eşsiz tarihi cazibesi, çevrelerindeki gelişen deniz yaşamı ve batık dalışına yönelik artan küresel ilgi de dahil olmak üzere çeşitli güçlü yönleri ortaya koymaktadır. Bununla birlikte, sınırlı erişilebilirlik, mevsimsel hava koşulları ve koruma kaygıları gibi zorluklar önemli engeller teşkil etmektedir. Eğitim ve eko-turizm, altyapı geliştirme ve dijital pazarlama stratejileri gibi alanlarda büyüme fırsatları tespit edilmiştir. Buna karşılık, çevresel bozulma, mevzuat değişiklikleri ve diğer dalış destinasyonlarından kaynaklanan rekabet gibi tehditler yönetilmesi gereken kritik faktörlerdir. Çanakkale ilinin sualtı batıkları tarih, kültür ve doğanın etkileyici bir karışımını sunarak dalış turizmi için cazip bir potansiyel oluşturmaktadır. Bu potansiyelden faydalanmak için sürdürülebilir turizm uygulamalarını teşvik eden, yerel altyapıyı geliştiren ve toplum katılımını destekleyen dengeli bir yaklaşım geliştirmek zorunludur. Etkili yönetim ve pazarlama stratejileri, koruma ve eğitim taahhüdüyle birleştiğinde, bu tarihi batıkları sürdürülebilir bir turizm başarısına dönüştürebilir. Bu çalışma, Çanakkale'nin eşsiz sualtı mirasını gelecek nesiller için korurken dalış turizmini geliştirmeleri için paydaşlara bir yol haritası sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The historical and culturally important underwater wrecks of Çanakkale province offer a unique opportunity for diving tourism. These shipwrecks, the remnants of the Gallipoli defense and unique victory, serve as a sanctuary for marine life as well as living museums offering a glimpse into the history beneath the waves. By examining the strengths, weaknesses, opportunities and threats (SWOT) associated with the development of diving tourism focusing on these underwater treasures, this study aims to identify the key factors that can contribute or hinder the growth of this niche tourism sector. The significance of this research lies in its potential to guide stakeholders, including local authorities, tourism operators and environmentalists, in making informed decisions about sustainable tourism development that respects both the historical significance and ecological sensitivity of these sites. There are several strengths, including the unique historical appeal of wrecks, the thriving marine life around them and the growing global interest in wreck diving. Nevertheless, challenges such as limited accessibility, seasonal weather conditions and conservation concerns pose significant barriers. The study identified opportunities for growth in areas such as education and eco-tourism, infrastructure development and digital marketing strategies. In contrast, threats such as environmental degradation, regulatory changes and competition from other diving destinations are critical factors that need to be managed. By providing an impressive mix of history, culture and nature, the underwater wrecks of Çanakkale province offer an attractive potential for diving tourism. In order to capitalize on this potential, it is essential to establish a balanced approach that promotes sustainable tourism practices, develops local infrastructure and supports community engagement. Successful management and marketing strategies, coupled with a commitment to conservation and education, can turn these historic wrecks into a sustainable tourism success. Thus, this study provides a roadmap for stakeholders to develop diving tourism while preserving Çanakkale's unique underwater heritage for future generations.