İnme hastalarında farklı egzersiz yöntemlerinin yutma fonksiyonu üzerineetkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of different exercise methods on swallowingfunction in stroke patients
- Tez No: 920439
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEZEHAT ÖZGÜL ÜNLÜER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Çalışmamız disfaji problemi olan inme hastalarında farklı egzersiz yöntemlerinin yutma fonksiyonu üzerindeki etkilerinin incelenmesi amacıyla tek kör randomize kontrollü olarak planlandı. İnme üzerinden en az bir ay geçmiş, disfaji problemi olan toplam 42 birey randomize olarak üç gruba ayrıldı. İlk gruba konvensiyonel yutma egzersizleri, ikinci gruba konvensiyonel yutma egzersizlerine ilave Proprioseptif Nöromüsküler Fasilitasyon (PNF) egzersizleri, üçüncü gruba konvensiyonel yutma egzersizlerine ilave Chin-tuck Against Resistance (CTAR) egzersizleri verildi. Tüm gruplar haftada 2 gün, 8 hafta, toplam 16 seans yutma rehabilitasyonuna alındı. Hastalara tedavi öncesi ve sonrası Penetrasyon-Aspirasyon Skalası (P-AS) kullanılarak Fiberoptik Endoskopik Yutma Değerlendirmesi (FEYD) ile yutma değerlendirmesi; ultrasonografi ile suprahiyoid kas kalınlıkları, dil kökü alanı, hiyolaringeal elevasyon ölçümleri yapıldı. Ayrıca National Institutes of Health (NIH) yutma güvenliği skalası, Fonksiyonel Oral Alım Skalası (FOAS), yeme değerlendirme aracı-10 (EAT-10), fonksiyonel bağımsızlık düzeylerini belirlemek için Barthel İndeksi ve yutma yaşam kalitesi ölçeği (SWAL-QOL) ile değerlendirmeler yapıldı. Katılımcıların klinik ve demografik özelliklerinin üç grupta başlangıçta benzer olduğu bulundu (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The study was planned as a single-blind randomized controlled study to investigate the effects of different exercise methods on swallowing function in stroke patients with dysphagia. A total of 42 individuals with dysphagia at least one month after stroke were randomly divided into three groups. The first group received conventional swallowing exercises, the second group received PNF (proprioceptive neuromuscular facilitation) exercises in addition to conventional swallowing exercises, and the third group received CTAR (chin-tuck against resistance) exercises in addition to conventional swallowing exercises. All groups received swallowing rehabilitation 2 days a week, 8 weeks, 16 sessions in total. Before and after the treatment, patients were evaluated for swallowing with Fiberoptic Endoscopic Swallowing Assessment (FEES) using the Penetration-Aspiration Scale (P-AS); suprahyoid muscle thickness, tongue base area, and hyolaryngeal elevation were measured with ultrasonography. In addition, National Institutes of Health (NIH) swallowing safety scale, Functional Oral Intake Scale (FOIS), eating assessment tool-10 (EAT-10), Barthel Index to determine functional independence levels and swallowing quality of life scale (SWAL-QOL) were used. Clinical and demographic characteristics of the participants were similar in the three groups at baseline (p>0,05).