Determination of immune parameters related to SARS-CoV-2 vaccinations
SARS-CoV-2 Aşılarında Bağışıklık Parametrelerinin Belirlenmesi
- Tez No: 920438
- Danışmanlar: PROF. DR. MESUT MUYAN, PROF. DR. MAYDA GÜRSEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Biyoloji, Moleküler Tıp, Allergy and Immunology, Biology, Molecular Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İmmünoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Virüs benzeri partiküller (VLP), etkili immünojenisite profilleri ile oldukça başarılı bir aşı platformu olarak öne çıkmaktadır. Parçacık yapıları sayesinde antijenlerin tekrarlayan birimler halinde sergilenmesine olanak tanıyarak B hücre reseptörlerini çapraz bağlayarak güçlü, antijen spesifik humoral bağışıklık yanıtlarını tetikler. Bu çalışmada, virüsün 4 yapısal proteinini kodlayan VLP bazlı SARS-CoV-2 aşısının immünojenisitesini incelemeyi amaçladık. Ana amaçlarımız: i) VLP aşısının etkili dozunu (ED50) belirlemek, ii) güçlü humoral ve hücresel bağışıklık yanıtı indüklemek için CpG ODN ve alum adjuvanlarının dozlarını optimize etmek, iii) SARS-CoV-2 VLP aşılamasına yaşa bağlı bağışıklık tepkilerini analiz etmek, iv) inaktive edilmiş virüs ve VLP aşı platformlarının etkinliğini karşılaştırmak ve prime-boost stratejileri için uygunluklarını değerlendirmek, ve v) gelişen immün yanıtlarda cinsiyete bağlı farklılıkları incelemektir. Sonuçlarımız, VLP aşısının ve adjuvanların optimal immünojenisite için doz-tepki ilişkisini ortaya koymuş, yaşa ve cinsiyete bağlı bağışıklık yanıtlarındaki farklılıkları göstermiş ve VLP platformunun inaktive edilmiş virüs aşısına kıyasla daha yüksek anti-RBD ve anti-S IgG titresi oluşturduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Virus-like particles (VLP) represent a highly effective vaccine platform with proven effective immunogenicity profiles. Their particulate nature enables display of antigens as repetitive units capable of cross-linking B cell receptors and hence trigger potent antigen specific humoral immunity. Herein, we aimed to study the immunogenicity of a VLP based SARS-CoV-2 vaccine encoding the 4 structural proteins of the virus. Specifically, our objectives were to i) determine the effective dose (ED50) of the VLP vaccine, ii) optimize the doses of CpG ODN and alum adjuvants to induce robust humoral and cellular responses, (iii) analyze age-dependent immune responses to SARS-CoV-2 VLP vaccination, (iv) compare the effectiveness of the inactivated virus and the VLP vaccine platforms and assess their utility for prime-boost strategies, and (v) assess potential sex-based differences in immuno-protective responses. Our results helped establish the dose-response relationship of the VLP vaccine and the adjuvants for optimal immunogenicity, revealed age- and sex- dependent differences in generated immune responses and demonstrated that the VLP platform elicited higher anti-RBD and anti-S IgG titers than the inactivated virus vaccine.