Printed frequency selective surfaces (FSS) for emi shielding in polymer matrix composites
Polimer matris kompozitlerde elektromanyetik girişimin kalkanlanması için baskı yöntemleri ile üretilmiş frekans seçici yüzeylerin (FSY) kullanılması
  1. Tez No: 920442
  2. Yazar: TUĞÇE ALTUNTOP ERSAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARCAN FEHMİ DERİCİOĞLU, DOÇ. DR. ÖZGÜR BİRER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Frekans Seçici Yüzeyler (FSY) yayın yapan aygıtların önündeki elektromanyetik pencerelerin sadece istenen frekans aralıklarında geçirgen olmasını, diğer frekans aralıklarındaysa elektromanyetik girişimin kalkanlamasını sağlayarak söz konusu yapıların radar kesit alanını (RKA) azaltan periyodik metalik desenlerdir. Bu tez kapsamında hedeflenen frekans bandında elektromanyetik girişim kalkanlamasını sağlamak için yapısal kompozitlerde entegre şekilde kullanılacak frekans seçici yüzeylerin (FSS) metodolojisi ve uygulaması araştırılmıştır. Bu çalışmanın motivasyonu, FSS katmanlarının yapısal anten radomlarında artan kullanımından ve daha önce bahsedilen genel üretim uygulamalarının proses dezavantajlarından kaynaklanmaktadır. Hedeflenen frekans bandı için FSY desenlerinin modellenmesi, cam elyaf kumaş yüzeyine iletken mürekkep kullanarak serigrafi yöntemiyle uygulanması ve hem yapısal hem de elektromanyetik seçici geçirgen özellik gösteren çok katmanlı radom kompozitinin elde edilmesi tezin ana araştırma konusudur. Bu çalışma kapsamında, hedeflenen elektromanyetik performans için FSY tasarlanması, iletken mürekkep analizi, tasarlanan FSY desenlerinin serigrafi baskı yöntemi ile cam elyaf yüzeyine uygulanması sürecinin optimizasyonu, cam elyaf yüzeyinin ve iletken baskı yüzeyinin modifikasyonu, çok katmanlı termoset matris kompozitin üretilmesi ve karakterize edilmesi aşamaları ele alınmıştır. Çalışma boyunca desen seviyesi morfolojik analizler, hem desen hem kompozit panel seviyesi elektromanyetik ölçümler ve kompozit panel seviyesi mekanik karakterizasyon testleri uygulanmıştır. Sonuç olarak, 8-9 GHz frekans aralığında hedeflenen minimum -10 dB yansıma kaybı ve -2 dB geçirme kaybı performansını sağlayan, FSY baskı içeren, modellenmiş ve doğrulanmış yapısal çok katmanlı lamine kompozit gösterimi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Frequency selective surfaces (FSS), periodic metallic patterns on radiotransparent materials, are used to decrease radar cross section (RCS) of a radiating structure by allowing the transmittance of a signal at the desired frequency band. This study investigates the methodology and application of frequency selective surfaces (FSS) to be used in structural polymer matrix composites to provide electromagnetic interference (EMI) shielding in desired electromagnetic (EM) bands. Motivation of this work comes from the increased use of FSS layers in structural radome applications and the deficits of generally used manufacturing routes. Modelling and processing of suitable FSS patterns on glass fiber woven fabric surface with proper conductive paste materials by screen-printing method is the main research interest of this work to provide both structural characteristic and selective transmittance properties to multilayer radome composites. In the scope of this study, FSS design to provide desired EM performance, printing techniques of conductive patterns on fiber woven fabric materials, surface treatment of glass fiber and printed conductive paste surfaces, manufacturing of multilayered thermoset matrix composites and composite characterizations have been investigated for a generic FSS design. Microstructural characterization in pattern level, electrical characterization in both fabric level and composite level as well as mechanical characterization in composite level have been performed. Target performance of the FSS composite material was determined as minimum -10 dB reflection loss and -2 dB insertion loss in 8-9 GHz frequency range. In conclusion, a selectively transmitting multilayer FSS composite material containing the modeled, validated and screen-printed conductive FSS pattern with selected conductive paste material showing the target performance has been demonstrated.