Pirimidin halkalı bazı heterosiklik bileşiklerin insan nöroblastoma SH-SY5Y hücrelerinde 6-hidroksidopamin ile oluşan nörotoksisite üzerinde etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of some heterocyclic compounds with pyrimidine rings on 6-hydroxydopamine-induced neurotoxicity in human neuroblastoma SH-SY5Y cells
  1. Tez No: 920443
  2. Yazar: ZEHRA SABAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENİZ DEMİRYÜREK, DOÇ. DR. HATİCE GAMZE SOĞUKÖMEROĞULLARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Parkinson hastalığı (PH), en yaygın olarak görülen, substantia nigra pars compacta (SNpc)'daki dopaminerjik nöronların kaybıyla karakterize olan ilerleyici nörodejeneratif bir hastalıktır. Parkinson hastalığının çeşitli genetik ve çevresel faktörlerin etkisiyle oluşumunun gerçekleştiği düşünülmektedir, fakat henüz kesin tanı ve tedavi yöntemleri mevcut değildir. Son yıllarda yapılan çalışmalar hücrelerde gerçekleşen oksidatif stresin ve oluşan metabolitlerin nörodejeneratif sürecin başlamasının ve hızlanmasını sağlayarak apoptoza sebep olduğu göstermektedir. Oluşan oksidatif süreç sonucunda dopaminerjik nöronlarda aktivite kaybı ve apoptozla beraber önlenemez bir nörodejenerasyon süreci başlamaktadır. Antioksidan ajanların bu oksidatif süreci yavaşlatarak reaktif oksijen türlerinin oluşumunu azalttığı farklı çalışmalar ile kanıtlanmıştır. Bu çalışmada ise antioksidan kapasitesi bulunduğu düşünülen Schiff bazı bileşiklerin antioksidan aktivitesi aracılığıyla nörodejenerasyon oluşum sürecini yavaşlatarak Parkinson hastalığı için koruyucu ya da tedavi edici etkili olduğu gösterilmiştir. Bu çalışmanın amacı ise PH'nda kullanılabilecek koruyucu ya da tedavi etkili yeni bileşiklerin bulunmasına katkı sağlayarak Parkinson hastalığı için yeni gelişmelere alt yapı oluşturmaktır.
Özet (Çeviri)
Parkinson's disease (PD) is the most common progressive neurodegenerative disease characterized by the loss of dopaminergic neurons in the substantia nigra pars compacta (SNpc). It is thought that Parkinson's disease occurs due to various genetic and environmental factors, but definitive diagnosis and treatment methods are not yet available. Studies conducted in recent years have shown that oxidative stress in cells and the metabolites formed cause the initiation and acceleration of the neurodegenerative process, causing apoptosis. As a result of the oxidative process, an unstoppable neurodegeneration process begins with loss of activity and apoptosis in dopaminergic neurons. It has been proven by different studies that antioxidant agents slow down this oxidative process and reduce the formation of reactive oxygen species. In this study, it was shown that Schiff compounds, which are thought to have antioxidant capacity, have a protective or therapeutic effect on Parkinson's disease by slowing down the process of neurodegeneration through their antioxidant activity. The aim of this study is to contribute to the discovery of new protective or therapeutic compounds that can be used in PD and to create an infrastructure for new developments in Parkinson's disease.