Hipertrigliseridemiye bağlı akut pankreatit nedeniyle takip edilen hastalarda sistemik immun inflamasyon indeksi (SII) ve sistemik inflamatuar cevap indeksinin (SIRI) prognoz ile ilişkisi
The relationship between systemic immune inflammation index (SII) and systemic inflammatory response index (SIRI) with prognosis in patients monitored for hypertriglyceridemia induced acute pancreatitis
  1. Tez No: 920444
  2. Yazar: ORKUN APAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEGÜM ŞEYDA AVCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Adana Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Akut pankreatit, pankreas bezinde çeşitli nedenlere bağlı olarak oluşan ani hasar, ardından gelişen inflamatuar yanıt ve hastalığa bağlı gelişen çeşitli komplikasyonlarla karakterize klinik bir durumdur. Hipertrigliseridemiye bağlı akut pankreatit, safra taşı pankreatiti ve alkole bağlı pankreatitten sonra üçüncü sıklıkta görülmekte olup, tekrarlayan hastane yatışlarına yol açmaktadır. Hastalık prognozunu öngörme ve tedavi ihtiyaçlarını belirleme gibi nedenlerle çeşitli skorlama sistemleri ve indeksler geliştirilmiştir. Bu çalışmada, sistemik immün inflamasyon indeksi (SII) ve sistemik inflamatuar cevap indeksinin (SIRI) hipertrigliseridemiye bağlı akut pankreatit nedeniyle hastanede yatan hastalarda prognoz ile ilişkisini ortaya koymayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız tek merkezli, retrospektif, kesitsel bir çalışma olarak tasarlanmış olup bu çalışmada, 01 Ocak 2021-15 Kasım 2023 tarihleri arasında Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları Kliniği'nde takip edilmiş dahil edilme kriterlerine uyan 101 hasta incelendi. Hastaların demografik verileri, tam kan sayımı incelemeleri, biyokimya analizleri kayıt altına alınmış olup bu değerlerden lenfosit, nötrofil, platelet ve monosit kullanılarak SII ve SIRI skorları hesaplandı. Verilerin analizinde Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) 25.0 paket programı kullanıldı. Bulgular: Çalışmamızda hipertrigliseridemiye bağlı akut pankreatit nedeniyle hastanede takip edilen hastalarda; yoğun bakım ünitesine yatışı olan ve olmayan hastaların SII skorları karşılaştırıldı. Yoğuna bakıma yatırılan hastalardaki SII skorları (ortalama değer: 1865,5) yatırılmayan hasta grubuna (ortalama değer: 1349,7) göre daha yüksek saptandı. Bu iki grup arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı görüldü (p=0,015). Hastaların ilk başvuru anında hesaplanmış olan SII skorunun yoğun bakım ünitesine yatışı öngörmede etkinliğini belirlemek için receiver operating characteristic (ROC) analizi yapıldı. Yapılan ROC analizinde eğri altında kalan alan 0,649 bulundu. SII skorunun yoğun bakım ünitesine yatışı öngörmede güçlü bir tahmin edici olduğu istatistiksel olarak anlamlı görüldü (p=0,009).
Özet (Çeviri)
Background: Acute pancreatitis is a clinical condition characterized by sudden pancreatic damage triggered by various factors, leading by an inflammatory response and several disease associated complications. Hypertriglyceridemia induced acute pancreatitis is the third most common cause, following gallstone pancreatitis and alcohol related pancreatitis, and often resulting in repeated hospital admissions. To predict the prognosis of the disease and assess treatment requirements, several scoring systems and indices have been introduced. This study aimed to evaluate the prognostic value of the systemic immune-inflammation index (SII) and systemic inflammatory response index (SIRI) in patients hospitalized for hypertriglyceridemia-induced acute pancreatitis. Material and Methods: This retrospective, cross-sectional, single-center study included 101 patients treated at the Internal Medicine Department of Adana City Training and Research Hospital between January 1, 2021, and November 15, 2023, who met the inclusion criteria. Patient demographic data, complete blood counts, and biochemical test results were recorded. SII and SIRI scores were calculated using lymphocyte, neutrophil, platelet, and monocyte values. Statistical analyses were performed using the Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) software (version 25.0). Results: In our study, SII scores were compared between patients with and without intensive care unit (ICU) admission due to hypertriglyceridemia induced acute pancreatitis. Patients requiring ICU admission had higher SII scores (mean value: 1865.5) compared to those not admitted to the ICU (mean value: 1349.7). This difference was statistically significant (p=0.015). Receiver operating characteristic (ROC) analysis was performed to determine the efficacy of SII scores, calculated at the time of hospital admission, in predicting ICU admission. The area under the curve (AUC) was measured as 0.649, and the SII score was statistically significant as a predictor of ICU admission (p=0.009).