Training of ideal magnetohydrodynamic models with physics informed neural networks
Fizik bilgili sinir ağları ile ideal manyetohidrodinamik modelleri eğitimi
- Tez No: 920455
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK YEDİERLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Fizik-Bilgili Sinir Ağları (FBSA), fiziksel yasaları, özellikle de nükleer füzyon ve astrofiziksel olayların anlaşılmasında için önemli olan Magnetohidrodinamik (MHD) denklemlerini öğrenebilen bir yapay sinir ağı modelleri geliştirmemizi sağlayabilir. Bu ağlar, geleneksel yöntemlere göre daha hızlı ve daha etkili simülasyonlar gerçekleştirerek, verilen bir sistemin dinamiklerini yüksek doğrulukla modelleyebilir. FBSA, belirli bir MHD durumundan bir sonraki zamandaki duruma geçişi temsil eden operatörü öğrenerek, hızlı hesaplamalar yapma imkanı sunar. Bu özellik, nükleer füzyon gibi kararsız sistemlerde gerçek zamanlı hesaplama ve optimizasyon imkanı tanıyarak bu sistemleri daha hızlı analiz edip müdahale etmemize olanak sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Physics-Informed Neural Networks (PINNs) can be used to train a set of neural network models to achieve quick and cost-effective solvers for our physical models, including Magnetohydrodynamics (MHD), which governs the behavior of plasmas in nuclear fusions and astrophysical phenomena. By integrating the fundamental physics of MHD equations into neural networks, PINNs enable quick and cost-effective predictions, reducing computational costs compared to traditional numerical methods. These models can approximate solutions for plasma states, creating an operator map from one state to another. The application of PINNs to MHD not only accelerates simulations but also holds a great potential for advancing nuclear fusion research by enabling real-time predictions and optimizations in plasma behavior.