Sanal gerçeklik ortamında postüral kontrol paradigması sırasında nöral aktivitenin izlenmesi
Tracking neural activity during vr-induced postural control paradigm
- Tez No: 920454
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHAR GÜNTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyofizik, Nöroloji, Psikoloji, Biophysics, Neurology, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışma, beyin salınımlarının dinamik davranışını, postüral kontrol bağlamında elektroensefalografi (EEG) ve sanal gerçeklik (VR) ortamı aracılığıyla izlemeyi hedeflemektedir. Bu amaçla, zamanla artan yoğunlukta platform hareket uyarımı içeren“BioVRSea”adlı yeni bir paradigma sırasında sağlıklı ve patolojik insan katılımcılarda EEG kaydedilmiştir. İkili grup karşılaştırmaları için zaman-frekans düzleminde, küme tabanlı permütasyon analizi bağlamında, sağlıklı grup karşılaştırmasında delta, teta ve alfa bandındaki (~10 Hz) beyin salınımlarının, uyarının daha yüksek yoğunluğunda parkinson grubunda arttığı, sağlıklı grup ile mTBI karşılaştırmasının ise bu değişimi göstermediği ortaya koyulmuştur. Öte yandan, grup içi karşılaştırmalarda, bu fark yalnızca sağlıklı yaşlı alt grubunda izlenebilmiştir. Bu çalışma, postüral kontrol için daha düşük frekansların (~10 Hz) önemini vurgulamaktadır ve bu salınımların hareketle ilişkili hastalıkların erken başlangıcının klinik değerlendirmelerine yardımcı olmak için biyobelirteçler olarak hizmet vermeye umut verici olduğunun altını çizmektedir. Ayrıca, hafif travmatik beyin hasarı / konküzyon ve Parkinson hastalarında motor alt örüntülerle ilişkili patoloji sonucu değişmiş salınımlı aktiviteleri de göstermektedir. Bu nedenle, mevcut tezin sonuçları, risk altındaki gruplardaki kişiler için ve ayrıca altta yatan patoloji sonucu değişmiş salınımlı örüntüler aracılığıyla hastalık boyunca boylamsal tanı araçları geliştirmek amacıyla EEG tabanlı biyobelirteçler için yeni kapılar açabilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to monitor the dynamic behavior of brain oscillations in the context of postural control, through electroencephalography (EEG) and virtual reality (VR) environment. For this purpose, EEG recordings have been conducted in healthy and pathological human participants during a new paradigm called“BioVRSea,”which includes platform motion stimulation of increasing intensity over time. In the context of cluster-based permutation analysis on the time-frequency dimension, the binary group comparisons have revealed that brain oscillations in the delta, theta, and alpha bands (~10 Hz) increased at higher stimulus intensities in the Parkinson's group, whereas the comparison with the healthy group did not show this change. On the other hand, this difference was only observed in the healthy elderly subgroup in within-group comparisons. This study highlights the importance of lower frequencies (~10 Hz) for postural control demands and underscores that these oscillations are promising as biomarkers to assist in the clinical evaluations of early onset of movement-related diseases. It also shows pathologically altered oscillatory activities associated with motor sub-patterns in brain concussion and Parkinson's patients. Therefore, the results of the current thesis could open new gates for EEG-based biomarkers for individuals in at-risk groups and also for developing longitudinal diagnostic tools throughout the disease via underlying pathologically altered oscillatory patterns.