Özel üretilen akciğer fantomu ile solunuma bağlı hareketin hedef hacim ve kritik organlardaki dozimetrik etkisinin araştırılması
Investigation of the dosimetric effect of respiratory movement on target volume and critical organs with an inhouse lung phantom
  1. Tez No: 920461
  2. Yazar: MEHMET SIDDIK CEBE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Radyasyon Onkolojisi, Radiation Oncology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Fiziği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Stereotaktik beden radyoterapisi (SBRT, stereotactic body radiation therapy), yüksek doz radyasyonun küçük alanlarda hedefe son derece hassas bir şekilde iletilmesini mümkün kılan etkili bir tedavi yöntemidir. SBRT, cerrahinin uygulanamadığı veya uygun görülmediği erken evre küçük hücreli dışı akciğer kanseri (NSCLC, non-small cell lung cancer) hastalarında tümör kontrolü sağlamak amacıyla kullanılan etkili bir tedavi yöntemidir. Ancak toraks bölgesindeki solunuma bağlı tümör hareketi, doz dağılımında belirsizliklere ve hedefin tam olarak ışınlanamamasına yol açabilir. Bu belirsizlikleri azaltmak için dört boyutlu bilgisayarlı tomografi (4DCT, four-dimensional computed tomography) gibi solunum takip sistemleri geliştirilmiştir. 4DCT, zamansal ve uzamsal çözünürlük sağlayarak internal hedef hacmi (ITV, internal target volume) oluşturmaktadır. Bu çalışmada, tedavi planlama sistemlerinin hareketli hedefler ve risk altındaki organlar (OAR, organ at risk) için hesapladığı doz dağılımının doğruluğu değerlendirilmiştir. Çalışma kapsamında, dinamik bir akciğer fantomu geliştirilmiş, içerisine EBT3 Gafkromik film ve iyon odası yerleştirilmiştir. Statik ve 4DCT görüntüleme teknikleri farklı hareket parametreleriyle uygulanmıştır. Eclipse tedavi planlama sistemi (TPS) kullanılarak üç boyutlu konformal radyoterapi (3D-CRT, three-dimensional conformal radiotherapy), yoğunluk ayarlı radyoterapi (IMRT, intensity-modulated radiotherapy) ve volümetrik ayarlı ark terapisi (VMAT, volumetric modulated arc therapy) planları hazırlanmıştır. Halcyon cihazında hedef hacim ve kritik yapı (spinal kord) için film ve iyon odası ölçümleri gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar, hareketli hedefler için kullanılan doz hesaplama algoritmalarında belirlenen eksikliklere dikkat çekmiş ve bu eksikliklerin giderilmesine yönelik klinik iyileştirme önerileri sunmuştur. Bu çalışma, SBRT'de hareketli hedeflerin yönetimi ve kritik organların korunmasına yönelik yeni yöntemlerin geliştirilmesine önemli katkılar sağlayabilecek bulgular sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Stereotactic body radiation therapy (SBRT) is an effective treatment method that enables the delivery of high-dose radiation to small fields with a high degree of precision. SBRT is utilized as an effective therapeutic option to achieve tumor control in early-stage non-small cell lung cancer (NSCLC) patients for whom surgery is not feasible or deemed appropriate. However, tumor motion due to respiration in the thoracic region can result in uncertainties in dose distribution and incomplete irradiation of the target. To mitigate these uncertainties, respiratory monitoring systems such as four-dimensional computed tomography (4DCT) have been developed. 4DCT provides temporal and spatial resolution to define the internal target volume (ITV). In this study, the accuracy of dose distributions calculated by treatment planning systems for moving targets and organs at risk (OAR) was evaluated. A dynamic lung phantom was developed for the study, incorporating EBT3 Gafchromic film and an ion chamber. Static and 4DCT imaging techniques were applied using different motion parameters. Treatment plans were generated using the Eclipse treatment planning system (TPS) for three-dimensional conformal radiotherapy (3D-CRT), intensity-modulated radiotherapy (IMRT), and volumetric modulated arc therapy (VMAT). Film and ion chamber measurements were performed for the target volume and critical structure (spinal cord) using the Halcyon device. The results highlighted deficiencies in the dose calculation algorithms used for moving targets and proposed clinical improvements to address these deficiencies. This study provides significant insights that could contribute to the development of new methods for managing moving targets and protecting critical organs in SBRT.