Artvin Bölgesi kültür balıkçılığı çevresel etkileşimi üzerine bir çalışma: Borçka Baraj Gölü örneği
A research on the environmental interaction of cultural fishing in the artvi̇n region: The example of Borçka Dam Lake
- Tez No: 920467
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT VEREP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Su havzalarında ormanlık alanların özellikle üst kısımlarında madencilik, taş ocakları, nehir tipi hidroelektrik santral tesisleri ile yol inşaatları gibi çok sayıda yatırımlar nedeniyle bazı olumsuz ekolojik ve çevresel değişimler oluşmaktadır. Borçka Barajı Havzası (BBH) da yukarıda sıralanan müdahalelerin yanında gölde faaliyette bulunan ağ kafeslerde yapılan kültür balıkçılığından etkilenmektedir. Bu nedenle, BBH rezervuarına ulaşan suyun rejimi ve kalitesi ile baraj gölünün çevresel durumunun tespit edilmesi bu çalışmanın amacını oluşturmaktadır. Borçka baraj gölünde Kültür Balıkçılığı üretimi yapan tesislerin organik ve inorganik atıklar ile su kalitesine olumlu veya olumsuz etki edip etmediği ve gölün ekolojik taşıma kapasitesini düşürüp düşürmediği de bu çalışmada cevaplanmaya çalışılmaktadır. Çalışmada 7 örnekleme noktasından Şubat 2023- Ocak 2024 tarihleri arasında aylık olarak pH, sıcaklık, toplam çözünmüş katı madde, iletkenlik, fosfat, nitrit ve nitrat Azotu değerleri ölçülmüştür. Borçka Barajında ortalama çöz. katı madde 119 mg/L, pH 8,3, Elektriksel İletkenlik 203 µs/cm, orto- fosfat 0,09 mg/L ve nitrit azotu 0,01 mg/L olarak ölçülmüştür. Kafeslerde balık yetiştiriciliği açısından yıllık üretim kapasitesi fiili olarak 6.000 ton/yıl olan barajda son yıllarda 4.500 ton/yıl'a kadar üretim tonajının düşürülmesine rağmen bu çalışmanın sonuçlarına göre Borçka baraj gölünün ekolojik taşıma kapasitesinin oldukça üzerinde olduğu anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Some negative ecological and environmental changes occur in water basins, especially in the upper parts of forested areas, due to many investments such as mining, quarrying, river type hydroelectric power plant facilities and road construction. In addition to the interventions listed above, Borcka Dam Basin (BBH) is also affected by aquaculture in net cages operating in the lake. Therefore, the aim of this study is to determine the regime and quality of the water reaching the BBH reservoir and the environmental status of the dam lake. In this study, it is tried to answer whether aquaculture facilities in Borcka dam lake have a positive or negative impact on water quality with organic and inorganic wastes and whether they reduce the ecological carrying capacity of the lake. In the study, pH, temperature, total dissolved solids, conductivity, phosphate, nitrite and nitrate Nitrogen values were measured monthly from 7 sampling points between February 2023 and January 2024. Solve for the average at Borcka Dam. solids measured 119 mg/L, pH 8.3, Electrical Conductivity 203 µs/cm, ortho-phosphate 0.09 mg/L, and nitrite nitrogen 0.01 mg/L. Although the production tonnage of the dam, which actually has an annual production capacity of 6,000 tons/year in terms of fish farming in cages, has been reduced to 4,500 tons/year in recent years, according to the results of this study; It was understood that the ecological carrying capacity of Borcka dam lake is much higher than the ecological carrying capacity.