Acil servise başvuran ve bakteremi şüphesi ile kan kültürü alınmış olan yetişkin hastaların BUN/Kreatinin ve Nötrofil/Lenfosit oranının mortalitedeki prediktif değeri
The predictive value of BUN/Creatinine and Neutrophil/Lymphocyte ratio in mortality among adult patients presenting to the emergency department and undergoi̇ng blood culture for suspected bacteremia
- Tez No: 920475
- Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFİYE MÜLAZİMOĞLU DURMUŞOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Bakteriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Sepsis, dünya genelinde en sık görülen ölüm nedenlerinden biri olup, görülme sıklığı giderek artmaktadır. Bu durum, mortaliteyi etkileyen faktörlerin ve yüksek risk altındaki hastaların erken dönemde tespit edilmesinin hayati önem taşıdığını göstermektedir. Bu çalışmada, acil servise başvuran ve bakteremi şüphesi taşıyan hastalarda mortalite ile ilişkili faktörlerin değerlendirilmesi, BUN/Kreatinin oranı (BCR) ve Nötrofil/Lenfosit oranının (NLR) mortalite açısından prediktif değerinin belirlenmesi ve yeni bir risk skoru oluşturulması amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu retrospektif kohort ve tek merkezli olarak planlanan çalışmada, bakteremi şüphesi olan, enfeksiyon hastalıkları hekimine danışılmış ve başvurusundan itibaren 48 saat içinde kan kültürü alınmış hastalar dahil edilmiştir. Hastaların demografik bilgileri, ilk başvuru sırasında ölçülen vital bulguları, alınan ilk laboratuvar sonuçları, klinik bilgileri ve mortalite skorları kaydedilmiştir. Mortaliteyi etkileyen faktörler tek değişkenli ve çok değişkenli analiz yöntemleri kullanılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
OBJECTİVE: Sepsis is one of the most common causes of death worldwide and its incidence is increasing. This situation shows that early detection of factors affecting mortality and high-risk patients is of vital importance. This study aimed to evaluate the factors associated with mortality in patients admitted to the emergency department with suspected bacteremia, to determine the predictive value of BUN/Creatinine ratio (BCR) and Neutrophil/Lymphocyte ratio (NLR) in terms of mortality and to create a new risk score. MATERİALS AND METHODS: This study, designed as a retrospective cohort and conducted at a single center, included patients with suspected bacteremia who were consulted by an infectious disease specialist and had blood cultures collected within 48 hours of admission. Demographic data, vital signs recorded at the time of admission, initial laboratory results, clinical information, and mortality scores were documented. Factors influencing mortality were assessed using both univariate and multivariate analysis methods. Statistical analysis was performed with SPSS software (version 26.0).