Reliability-oriented ripple minimization using artificial neural networks in power converter systems
Güç dönüştürücü sistemlerinde yapay sinir ağları kullanarak güvenilirlik odaklı dalgalanma minimizasyonu
  1. Tez No: 920476
  2. Yazar: ÖZTÜRK ŞAHİN ALEMDAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OZAN KEYSAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Makinaları ve Güç Elektroniği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Devre bileşenlerinin üzerindeki termal stresleri azaltarak bu bileşenlerin çalışma ömürlerini uzatmak güç dönüştürücü sistemlerinin güvenilirliğini artırmak için etkili bir stratejidir. Kapasitörler, bir güç dönüştürücünün toplam güvenilirliğini sınırlayan ana bileşenlerden biridir. Bir kapasitörün ömrünü sınırlayan birincil parametre, kapasitörden geçen dalgalanma akımının miktarıyla doğrudan ilişkili olan en sıcak nokta sıcaklığıdır. Faz kaydırmalı paralelleme tekniği, paralel güç çevrim bloklarına sahip güç dönüştürücülerinde ortak giriş/çıkış kapasitörlerinin akım dalgalanmasını en aza indirebilir. Faz kaydırmalı paralelleme, çok girişli, tek çıkışlı, tek girişli, çok çıkışlı ve kademeli güç dönüştürücü sistemlerinde de ortak kapasitörlerin akım dalgalanmasını en aza indirmek için kullanılabilir. Bu sistemlerde, dönüştürücü hücreleri farklı giriş/ çıkış gerilimi veya yükü gibi asimetrik koşullar altında çalıştırıldığında, minimum dalgalanmalı operasyonu sağlayan optimum faz kaymasını belirlemek basit değildir. Bu çalışma, Yapay Sinir Ağları'na (YSA) dayalı ortak kapasitörleri minimum dalgalanma ile çalıştırmak için gereken optimum faz kayması değerlerini sağlayan aktif bir dalgalanma en aza indirme yöntemi önermektedir. Önerilen yöntem, kapasitörlerdeki termal stresleri azaltmak ve böylece kapasitörlerin kullanım ömrünü uzatmak için ilave aktif bir kontrol yöntemi olarak kullanılabilir. Önerilen yöntem ilk olarak asimetrik faz kaydırmalı paralellenmiş iki hücreli bir Boost dönüştürücüsünde deneysel olarak doğrulanmıştır. Daha sonra, kapasitör ömrünü uzatmak amacıyla iki ve üç hücreli üç seviyeli (3L) Boost dönüştürücülerine uygulanmıştır. Önerilen yöntem, kapasitörler üzerindeki termal stresi azaltarak güvenilirlik metriklerini arttırma amacıyla aktif bir kontrol yöntemi olarak çok girişli, tek çıkışlı, tek girişli, çok çıkışlı ve kademeli güç dönüştürücü sistemlerinde kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Reducing thermal stresses on components to extend their operational lifespan is an effective strategy for enhancing the reliability of power converter systems. Capacitors are one of the main components that limit the overall reliability of a power converter. The primary parameter limiting the lifetime of a capacitor is the hotspot temperature, which is directly related to the amount of ripple current flowing through the capacitor. The interleaving technique can minimize common input/output capacitors' current ripple in power converters employing paralleled power stages. In multi-input, single-output, single-input, multi-output, and cascaded power converter systems, interleaving can also be employed to minimize common capacitors' current ripple. In these systems, finding the optimal phase shift that provides the minimum ripple operation is not straightforward when converter cells are operated under asymmetric conditions such as different input/output voltages or loads. This study proposes an active ripple minimization method based on Artificial Neural Networks (ANNs), which provide optimal phase shift values to operate the common capacitors at the minimum ripple state. The proposed method can be used as an additional active control scheme to reduce the thermal stresses on capacitors, enabling lifetime extension. The proposed method is first validated experimentally on an asymmetric interleaved two-cell Boost converter. Then, it is applied to two-cell and three-cell three-level (3L) Boost converters to achieve capacitor lifetime extension. The effectiveness of the proposed method is shown through experimental results. The proposed method can be used in multi-input, single-output, single-input, multi-output, and cascaded power converter systems as an active control scheme to enhance reliability metrics by reducing the thermal stress on capacitors.