Ultrason, UV-C ve gümüş nanopartikül uygulamalarının taze doğranmış star ruby ve marshseedless (Citrus paradisi Macf.) altıntopunda raf ömrü ve kalite özellikleri üzerine etkileri
Effects of ultrasound, UV-C, and silver nanoparticle applications on shelf life and quality characteristics of freshly cut star ruby and marsh seedless (Citrus paradisi Macf.) grapefruit
  1. Tez No: 920478
  2. Yazar: ŞAMİL TATAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN CANAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Gıda güvenliği ve kalitesi, günümüzde tüketicilerin en önemli konularından biri haline gelmiştir. Taze doğranmış meyvelerin raf ömrünü uzatmak için yenilikçi yöntemler geliştirilmekte; bu bağlamda nano gümüş, UV-C ışık ve ultrasonik uygulamalar gibi teknolojiler öne çıkmaktadır. Nano gümüş, meyvelerin yüzeyindeki patojenleri inhibe ederek gıda güvenliğini artırmakta ve raf ömrünü uzatmaktadır. UV-C ışığı, mikrobiyal kontaminasyonu azaltarak meyve kalitesini artırırken, ultrasonik uygulamalar da mikroorganizmaların inaktivasyonunu sağlayarak meyvelerin besin değerlerini iyileştirmektedir. Ayrıca, Marshseedless ve Starruby altıntopları gibi meyveler, sağlık açısından faydalı özellikleri ve lezzetleri ile dikkat çekmektedir. Taze doğranmış meyvelerin hasat sonrası süreçte kalitelerinin korunması, gıda israfının azaltılması ve tüketici memnuniyetinin artırılması açısından önemlidir. Bu tezde, nano gümüş, UV-C ve ultrasonik uygulamalarının etkileri araştırılmıştır. Nano gümüş uygulaması 0 ile 10µg arasında 4 dozda, UV-C uygulaması 40cm ila 10 cm mesafe ve kontrol olmak üzere 4 dozda ve ultrason uygulaması soğuk su, soğuk su+ ultrason, sıcak su ve sıcak su + ultrason olmak üzere 4 dozda uygulanmıştır. Uygulamalarda raf ömrü şartlarında(20°C) 3 ve 6.günlerde analizler 3 tekrarlı olarak yapılmıştır. Temel bazı pomolojik (meyve suyu oranı, ağırlık kaybı, pH, titre edilebilir asitlik, SÇKM ve kolorimetrik analizler) ile Biyokimyasal (toplam antosiyanin, toplam karbonhidrat, toplam fenolik, toplam protein, DPPH ve PG enzim aktivitesi) ölçümler yapılmıştır. Analizler sonunda nanogümüş ve ultrason uygulamasında depo ömrü süresinde olumlu potansiyel ve meyve kalitesi konusunda sınırlı etkiler gözlemlenmiştir. UV-C uygulamasında ise sınırlı meyve kalite özellikleri korunumu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Food safety and quality have become one of the major concerns for consumers today. Innovative methods are being developed to extend the shelf life of fresh-cut fruits; in this context, technologies such as nano silver, UV-C light, and ultrasonic applications stand out. Nano silver inhibits pathogens on the surface of fruits, enhancing food safety and prolonging shelf life. UV-C light reduces microbial contamination while improving fruit quality, and ultrasonic applications lead to the inactivation of microorganisms, thereby enhancing the nutritional value of the fruits. Additionally, grapefruit varieties like Marshseedless and Starruby are notable for their health benefits and flavors. Preserving the quality of fresh-cut fruits during the post-harvest process is essential for reducing food waste and increasing consumer satisfaction. In this thesis the effects of nano silver, UV-C, and ultrasonic applications has been investigated. Nano silver application was applied in 4 doses between 0 and 10µg, UV-C application was applied in 4 doses including 40cm to 10 cm distance and control, and ultrasound application was applied in 4 doses including cold water, cold water + ultrasound, hot water and hot water + ultrasound. Some basic pomological (juice ratio, weight loss, pH, titratable acidity, TSS and colorimetric analyses) and spectrophotometric (total anthocyanin, total carbohydrate, total phenolic, total protein, DPPH and PG enzyme activity) measurements were made. As a result of the analysis, positive potential and limited effects on fruit quality were observed in the storage life of nanosilver and ultrasound applications. In UV-C application, limited preservation of fruit quality characteristics was observed.