Tümör davranışının zaman-kesirli mertebeden modellemesi
Time-fractional order modeling of tumor behavior
  1. Tez No: 920481
  2. Yazar: NURDAN KAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURİ ÖZALP
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tezde, agresif beyin tümörleri olan glioblastomların büyüme dinamiklerini modellemek için yeni bir zaman-kesirli matematiksel model geliştirilmiştir. İlk olarak, modelin biyolojik ve teorik temelleri açıklanmıştır. Daha sonra, modeli çözmek için kullanılan sayısal yöntemin kararlılık, tutarlılık ve yakınsaklık analizleri gerçekleştirilmiştir. Ardından, glioblastom büyümesi için önerilen matematiksel modelin çalışma prensipleri incelenmiştir. Bu prensipler dikkate alınarak, glioblastom vakalarında görülen sık nüks dönemleri süresince tümör kitle oluşumu izlenmiş ve tıbbi görüntülemede tümörün yeniden belireceği ana dair tahminler sunulmuştur. Ek olarak, tümör büyüme hızı ile hasta sağkalım zamanları arasındaki ilişki araştırılmıştır. Çalışmada mevcut glioblastom hasta verileri kullanılmış ve sonuçlar sayısal simülasyonlarla desteklenmiştir. Klinik doğrulama gerekmekle birlikte, sunulan modelin tümör büyümesini izleme ve tedavi planlamalarını optimize etme açısından umut vadettiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a novel time-fractional mathematical model was developed to describe the growth dynamics of glioblastomas, which are aggressive brain tumors. First, the biological and theoretical basis of the model was explained. Then, the stability, consistency, and convergence analyses of the numerical method used to solve the model were performed. Subsequently, the operational principles of the proposed mathematical model for glioblastoma growth were investigated. Taking these principles into account, tumor mass formation was monitored during frequent recurrence periods observed in glioblastoma cases, and predictions were presented regarding the moment at which the tumor would manifest on medical imaging. In addition, the relationship between tumor growth speed and patient survival times was investigated. Existing glioblastoma patient data were used in the work, and the results were supported by numerical simulations. Although clinical validation is required, it was concluded that the proposed model is promising in terms of monitoring tumor growth and optimizing treatment plans.