Çinko oksit esaslı dielektrik malzemelerin üretilmesi ve dielektrik özelliklerinin araştırılması
Production of zinc-oxide based dielectric materials and research of their dielectric properties
- Tez No: 920486
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURHAN COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada metal (Au) ile yarıiletken (p-Si) arasına hidrotermal metot ile büyütülen (%0,5 Bi-katkılı ZnO) ara yüzey tabakalı (MPS) yapıların hem sığa-voltaj (C-V) hem de iletkenlik-voltaj (G-V) ölçümleri düşük (10 kHz) ve yüksek (1MHz) frekanslarda ±4V aralığında 50 mV'luk adımlarla ölçüldü. Ters beslem C-2-V grafinin lineer bölgesinin voltaj eksenini kestiği noktadan (Vo) ve eğim (dC-2/dV) değerlerinden faydalanarak yapının temel elektriksel parametreleri olan diffüzyon potansiyeli (VD), Fermi-enerji seviyesi (EF), potansiyel engel yüksekliği (ΦB) ve tükenim tabakasının kalınlığı (WD) elde edildi. Yüksek-düşük frekans kapasitans (CHF-CLF) metodundan arayüzey durumların (Nss) voltaja bağlı dağılım profili; C ve G değerlerinden de yapının voltaja bağlı rezistans (Ri) profili Nicollian-Brews metodundan elde edildi. Deneysel C-V ve G-V verileri kullanılarak; kompleks dielektrik sabitinin ve elektrik modülüsün voltaja bağlı dağılım profilleri elde edildi. Buna ilave olarak kayıp tanjant (tan) değerleri de voltaja bağlı elde edildi. Polarizasyon etkisini görmek için ''-' (Nyquist) grafikleri çizildi. Elde edilen tüm bu deneysel sonuçların hem frekansa hem de voltaja güçlü bir şekilde bağlı olduğu gözlendi. Dolayısıyla bu durum klasik metal-oksit-yarıiletken (MOS) yapılar yerine rahatlıkla kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, both capacitance-voltage (C-V) and conductance-voltage (G-V) measurements of the metal (Au)/semiconductor (p-Si) (MS) structure with (0.5% Bi-doped ZnO) interlayer grown by hydrothermal method were measured at low (10 kHz) and high (1MHz) frequencies with 50 mV steps between ±4V voltage range. The fundamental electrical parameters of the structure, namely diffusion potential (VD), Fermi-energy level (EF), potential barrier height (ΦB) and depletion layer width (WD) were also obtained from the intercept point (Vo) and slope (dC-2/dV) plot. The voltage-dependent distribution profile of the interfacial states (Nss) was obtained from the high-low frequency capacitance (CHF-CLF) method, and the voltage-dependent resistance (Ri) profile of the structure was also from C and G values by using the Nicollian-Brews method, respectively. Using experimental C-V and G-V data, the voltage-dependent dispersion profiles of the complex dielectric constant and electric modulus were obtained. Consequently, tangent-loss (tan) value was obtained depending on voltage. To see the polarization effect, ''-' (Nyquist) plots were also obtained. It was observed that all these experimental results strongly depend on both frequency and voltage. The prepared MPS structure can store charge or energy locally and therefore can be easily used instead of conventional metal-oxide-semiconductor (MOS) structures.