Lise öğrencilerinde siber zorbalık ve tükenmişlik ilişkisi (Polatlı örneği)
The relationship between cyber bullying and burnout in high school according to students (Polatli example)
- Tez No: 920505
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BANU AKTÜRK ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırmanın amacı, 9.sınıf öğrencilerinin siber zorba olma ve siber zorbalık mağduru olma durumlarının okul tükenmişliği ve alt boyutları açısından incelenmesidir. Çalışma örneklemi Ankara iline bağlı Polatlı ilçesinde bulunan,12 lisenin 9. Sınıfında öğrenim görmekte olan 358 öğrenci oluşturmuş, çalışma kesitsel araştırma modelinde yürütülmüştür. Bu amaçla seçilen“Siber Zorbalık ve İnternet Saldırganlığı Tarama Anketi”nde yer alan zorbalık ve mağduriyet yaşama oranları taranmış, Ortaöğretim Okul Tükenmişliği Ölçeği ile çıkan sonuçlar analiz edilerek, ana problem ile alt problemlere cevap aranılmıştır. Araştırmamızda elde edilen bulgulara göre siber zorbalık puanları ile okul tükenmişliği arasında pozitif yönlü orta düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu, siber zorbalık mağduru olma puanları ile okul tükenmişliği arasında pozitif yönlü düşük düzeyde anlamlı ilişki olduğu görülmüştür. Siber zorbalık mağduru olmak siber zorba olma durumunu pozitif yönde orta düzeyde artırırken siber zorba olma durumu siber mağdur olmayı pozitif yönde düşük düzeyde etkilediği görülmüştür
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the 9th grade students' cyberbullying and being a victim of cyberbullying in terms of school burnout and its sub-dimensions. The sample of the study consisted of 358 students studying in 9th grade of 12 high schools in Polatlı district of Ankara. The study was conducted in a cross-sectional research model. For this purpose, the rates of bullying and victimization in the Scannig Cyber Bullying and Internet Aggression Screening Questionnaire tar selected were screened, and the results of the Secondary School Burnout Scale were analyzed and answers to the main problems and sub-problems were sought. According to the findings obtained in our study, there is a moderate positive relationship between cyber bullying scores and school burnout, it was observed that there was a positive low level relationship between cyberbullying victimization scores and school burnout. While being a victim of cyber bullying increases cyberbullying positively at a moderate level, cyberbullying has a positive effect on cyber victimization at a low level.