Endüstri 4.0'ın kalite süreçlerine entegrasyonu: Kalite yönetimi ve kontrol sistemlerinin incelenmesi
Integration of industry 4.0 into quality processes: An analysis of quality management and control systems
  1. Tez No: 920521
  2. Yazar: MERVE UĞURLUEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ JAMIL HALLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
Bu tez, Endüstri 4.0 teknolojilerinin kalite yönetim ve kontrol süreçlerine etkilerini kapsamlı bir şekilde incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın temel motivasyonu, dijitalleşme ve otomasyon süreçlerinin kalite yönetim araçlarına nasıl entegre edilebileceğini anlamak ve bu entegrasyonun organizasyonlar için sağladığı avantajları değerlendirmektir. Bu bağlamda, çalışmanın yöntemi olarak Türkiye genelinde farklı sektörlerde çalışan 91 katılımcıya anket uygulanmış, katılımcılardan demografik bilgiler, çalıştıkları sektör, bulundukları bölge ve görev pozisyonlarına dair veriler toplanmıştır. Anket sonuçları, 5S, Kaizen ve Altı Sigma gibi yöntemlerin Endüstri 4.0 teknolojileriyle entegrasyonu ile bölgesel ve sektörel farkların etkisini belirlemek üzere ki-kare testi ile analiz edilmiştir. Araştırma, dijital dönüşüm süreçlerinin kalite yönetim sistemleri üzerindeki katkılarını istatistiksel olarak ortaya koyarken, aynı zamanda bu teknolojilerin işletmelerdeki uygulama düzeylerini ve iyileştirme potansiyellerini de değerlendirmektedir. Elde edilen bulgular, kalite süreçlerinin Endüstri 4.0 ile optimize edilmesine yönelik stratejik önerilere zemin hazırlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to comprehensively examine the impacts of Industry 4.0 technologies on quality management and control processes. The primary motivation of the research is to understand how digitalization and automation processes can be integrated into quality management tools and to evaluate the advantages this integration provides for organizations. In this context, a survey was conducted with 91 participants working in different sectors across Turkey as the research methodology. Demographic information, the sectors in which participants work, their regions, and job positions were collected through the survey. The survey results were analyzed using the chi-square test to determine the integration of methods such as 5S, Kaizen, and Six Sigma with Industry 4.0 technologies, as well as the effects of regional and sectoral differences. The research statistically demonstrates the contributions of digital transformation processes to quality management systems while also evaluating the implementation levels and improvement potentials of these technologies in businesses. The findings provide a basis for strategic recommendations aimed at optimizing quality processes with Industry 4.0.