Diz çevresi yumuşak doku kalınlığının ve vücut kitle indeksinin total diz artroplastisi sonrası fonksiyonel sonuçlara ve hayat kalitesine etkisi
The effect of peri-knee soft tissue tickness and body mass index on functional outcomes and quality of life after total knee arthroplasty
- Tez No: 920520
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ALTAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Atatürk Sanatoryum Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
DİZ ÇEVRESİ YUMUŞAK DOKU KALINLIĞININ VE VÜCUT KİTLE İNDEKSİNİN TOTAL DİZ ARTOPLASTİSİ SONRASI FONKSİYONEL SONUÇLARA VE HAYAT KALİTESİNE ETKİSİ Giriş: Yüksek vücut kitle indeksi diz osteoartriti için bir risk faktörüdür. Total diz artroplastisi sonrası da komplikasyonlarla ilişkilendirilmiştir. Vücut kitle indeksi ve total diz artroplastisi fonksiyonel sonuçlar ve komplikasyonlar açısından irdelenmiş fakat yüksek vücut kitle indeksine sahip hastalarda alt ekstremitedeki antropometrik değişiklikler göz ardı edilmiştir. Bu çalışmanın amacı total diz artroplastisi sonrası diz çevresi lokal ölçümlerinin fonksiyonel sonuçlarla ve hayat kalitesi ile ilişkisini prospektif olarak araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif gözlemsel çalışmaya, primer diz osteoartriti nedeniyle total diz artroplastisi uygulanacak hastalar dahil edildi. Hastalar ameliyat öncesi vücut kitle indeksine göre dört gruba ayrıldı (25-29,9, 30-34,9, 35-39,9 ve 40-44,9). Hastaların ameliyat öncesi vücut kitle indeksleri, kiloları, diz ve bel çevreleri ölçüldü. Hastaların ameliyat öncesi Knee Society Score (KSS), Forgotten Joint Score (UES) skorları ve Short Form-36 (SF-36) değerleri kayıt altına alındı. Diz çevresi lokal ölçümleri için ön arka grafilerde diz medial kenarı, diz lateral kenarı, yumuşak doku kalınlıkları ve kemik kalınlıkları ölçüldü. Diz yan grafilerde eklem seviyesi 8 cm üstü yağ/kas oranı, patella önü yumuşak doku kalınlığı ölçüldü. Hastaların vücut yağ oranları, ekstremite yağ oranları ise Tanita BC-418 ile ölçülerek kayıt altına alındı. Ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası 6, 12 ve 24. aylarda UES, KSS ve SF-36 değerleri ölçülerek karşılaştırıldı. Ayrıca yüzeyel enfeksiyon, yatış süresi, ameliyat süresi gibi değerler kayıt altına alınarak değerlendirildi. Hastalar ortalama diz çevresi kalınlığına göre tekrar gruplara ayrıldı. Hastaların ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası 6, 12 ve 24. aylardaki UES, KSS, SF-36 değerleri karşılaştırıldı. Vücut kitle endeksine göre ayrılan gruplar ile ortalama diz çevresi kalınlığına göre ayrılan gruplar arasındaki değişen hasta sayıları değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya Aralık 2022 - Nisan 2023 arasında ameliyat edilen 121 hasta dahil edildi. Hastaların ortanca yaşı 67 idi (48-84). Hastaların %84,3'ü (102) kadın, %15,7'si (19) erkekti. Hastaların ortanca vücut kitle indeksi 35,1 (25,2-44,5), ortanca kilosu 82,6 (56-124) idi. Hastaların ameliyat öncesi KSS ve KS-F değerleri vücut kitle indeksi arttıkça düşmekteydi.
Özet (Çeviri)
THE EFFECT OF PERI-KNEE SOFT TISSUE THICKNESS AND BODY MASS INDEX ON FUNCTIONAL OUTCOMES AND QUALITY OF LIFE AFTER TOTAL KNEE ARTROPLASTY Introduction: The high body mass index is a risk factor for knee osteoarthritis. It has also been associated with complications after total knee arthroplasty. While body mass index and total knee arthroplasty have been examined in terms of functional outcomes and complications, the anthropometric changes in the lower extremities in patients with a high body mass index have been overlooked. The aim of this study is to prospectively investigate the relationship between local measurements of knee circumference after total knee arthroplasty and functional outcomes, as well as quality of life. Materials and Methods: This prospective observational study included patients undergoing total knee arthroplasty due to primary knee osteoarthritis. The patients were divided into four groups according to their preoperative body mass index (25-29.9, 30-34.9, 35-39.9 and 40-44.9). Preoperative body mass index, weight, knee and waist circumferences of the patients were measured. Preoperative Knee Society Score (KSS), Forgotten Joint Score (UES) scores and Short Form-36 (SF-36) values of the patients were recorded. For local measurements of knee circumference, medial knee edge, lateral knee edge, soft tissue thickness and bone thickness were measured on anteroposterior radiographs. On lateral knee radiographs, the fat/muscle ratio above the joint level 8 cm and the soft tissue thickness in front of the patella were measured. The body fat ratios and extremity fat ratios of the patients were measured with Tanita BC-418 and recorded. UES, KSS and SF-36 values were measured and compared before and at 6, 12 and 24 months after surgery. In addition, values such as superficial infection, hospitalization time, and surgery time were recorded and evaluated. The patients were divided into groups again according to the mean knee circumference thickness. The UES, KSS, SF-36 values of the patients before and at 6, 12 and 24 months after surgery were compared. The changing number of patients between the groups separated according to body mass index and the groups separated according to mean knee circumference thickness were evaluated. Results: The study included 121 patients who underwent surgery between December 2022 and April 2023. The median age of the patients was 67 (48-84). 84.3% (102) of the patients were female and 15.7% (19) were male. The median body mass index of the patients was 35.1 (25.2-44.5) and the median weight was 82.6 (56-124). The preoperative KSS and KS-F values of the patients decreased as the body mass index increased.