Hentbol alan bilgisi eğitiminin beden eğitimi öğretmen adaylarının alan bilgisi düzeylerine ve öğrenci öğrenmesine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of handball content knowledge education on preservice physical education teachers' content knowledge levels and student learning
  1. Tez No: 920529
  2. Yazar: DERYA SAKALLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA İLKER KERKEZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmanın amacı, hentbol alan bilgisi eğitiminin Beden Eğitimi ve Spor (BES) öğretmen adaylarının alan bilgisi düzeylerine ve öğrenci öğrenmesine etkisinin incelenmesidir. Deneysel model kullanılan bu araştırma dört aşamadan (ön test, hentbol alan bilgisi eğitimi, son test, öğretmenlik uygulaması) oluşmaktadır. Araştırmaya BES Öğretmenliği lisans programına kayıtlı 12 (deney: 6, kontrol: 6) öğretmen adayı ile 66 ortaokul öğrencisi katılmıştır. Veriler 2022-2023 Eğitim-Öğretim yılında Hentbol Genel Alan Bilgisi Testi, içerik haritası ve Beden Eğitiminde Pedagojik Alan Bilgisi Gözlem Formu aracılığıyla toplanmış, adaylar tarafından işlenen dersler kamerayla kayıt altına alınmıştır. Verilerin analizinde betimsel analizler, bağımsız gruplar t testi, eşleştirilmiş gruplar t testi ve tekrarlı ölçümler için ANOVA testi uygulanmıştır. Ön testte her iki grubun genel ve özelleşmiş alan bilgisi düzeylerinin yetersiz olduğu belirlenmiştir. Eğitim sonrası deney grubunun genel ve özelleşmiş alan bilgisi düzeyleri artmış ve başarı ölçütüne ulaşılmıştır. Son testte deney grubundaki adayların, alan bilgisi düzeylerini istatistiksel olarak anlamlı düzeyde artırdığı ve kontrol grubuna kıyasla daha yüksek sonuçlar elde ettiği belirlenmiştir. Ayrıca deney grubundaki adayların pedagojik alan bilgisi puanları da kontrol grubundaki adaylardan istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha yüksek bulunmuştur. Deney grubundaki öğrencilerin doğru deneme sayıları ve yüzdeleri açısından kontrol grubundakilerden daha yüksek performans gösterdiği tespit edilmiştir. Sonuç olarak, hentbol alan bilgisi eğitiminin BES öğretmen adaylarının genel, özelleşmiş ve pedagojik alan bilgisi düzeylerini artırdığı ve bu artışın öğrenci öğrenmesini olumlu etkilediği belirlenmiştir. Bu bulgular doğrultusunda, öğretmen mesleki yeterliklerinin artırılması amacıyla öğretmen yetiştirme lisans programlarında alan bilgisine daha fazla yer verilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of handball content knowledge education on the content knowledge levels of pre-service physical education and sports teachers (PPETs) and student learning. This experimental study was conducted in four phases: pre-test, handball content knowledge education, post-test, and teaching practice. The study participants included 12 PPETs (experimental group: 6, control group: 6) and 66 secondary school students. Data were collected during the 2022-2023 academic year using the Handball Common Content Knowledge Test, a content map, and the Pedagogical Content Knowledge Observation Tool in Physical Education. To determine PPETs' pedagogical content knowledge level and its impact on student learning, the lessons taught by the candidates were recorded on video. Descriptive analysis, independent samples t-test, paired samples t-test, and repeated measures ANOVA were used to analyze the data. The pre-test results showed that both groups had insufficient levels of common and specialized content knowledge. Following the education, it was determined that the common and specialized content knowledge levels of the experimental group increased and met success criteria. The post-test results revealed that the PPETs in the experimental group significantly increased their content knowledge levels compared to the control group. Furthermore, the pedagogical content knowledge scores of the experimental group were statistically higher than those of the control group. Students in the experimental group also demonstrated higher performance in terms of correct attempts and percentages than those in the control group. In conclusion, handball content knowledge education improved the general, specialized, and pedagogical content knowledge levels of PPETs, and this improvement positively impacted student learning. Based on these findings, it is recommended that content knowledge should be given greater emphasis in undergraduate teacher education programs to improve professional competencies.