Comparative analysis of potential-induced degradation (PID) mechanisms in perovskite solar modules, and silicon solar cells with distinct glass encapsulants
Perovskit güneş modüllerinde potansiyel kaynaklı bozulma mekanizmalarının ve farklı cam kapsüllü silikon güneş hücrelerinin karşılaştırmalı analizi
  1. Tez No: 920530
  2. Yazar: BEYZA DURUSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAŞİT TURAN, DOÇ. DR. EMRULLAH GÖRKEM GÜNBAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikro ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Potential-induced degradation is one critical issue concerning long-term performance and reliability in photovoltaic modules, causing significant power losses in silicon and perovskite solar technologies. This study examines PID shunting mechanisms in crystalline silicon solar modules and investigates how glass encapsulants and material characteristics reduce degradation. Additionally, we aim to adapt standard PID testing procedures for perovskite solar modules, considering their sensitive nature. In this study, we utilized soda-lime-silicate (SLS) glass for silicon solar modules, applying chemical tempering treatments with varying durations. We observed the influence of chemically strengthened soda-lime silicate glass, which mitigates sodium ion migration, a main factor for PID shunting. Our results prove that chemical tempering decreases migrating sodium ions and significantly increases PID resistance, with minimal degradation in electrical parameters like fill factor (FF) and maximum power output (Pmax) compared to traditional SLS glass. The study also discusses the applicability of standard PID testing protocols to perovskite solar modules, showing that perovskite cells exhibit unique degradation behaviors due to their intrinsic ionic nature. Positive voltage bias initially improves performance, while negative bias leads to pronounced degradation, highlighting perovskite materials' sensitivity to voltage polarity. Investigating precursor composition's impact on PID reveals that certain formulations enhance stability under PID stress. The work emphasizes the need for tailored mitigation strategies, including advanced encapsulation techniques and standardized PID tests for perovskite technologies. This will enable the development of more efficient and robust PV modules, facilitating the commercialization of next-generation solar technologies in the global transition to renewable energy.
Özet (Çeviri)
Potansiyel kaynaklı bozulma (PID), fotovoltaik modüllerin uzun vadeli performansı ve güvenilirliği için kritik bir sorundur ve hem silikon hem de perovskit güneş teknolojilerinde önemli güç kayıplarına neden olur. Bu çalışma, kristal silikon güneş modüllerindeki PID şönt mekanizmalarını inceleyerek cam kapsülleyicilerin ve malzeme özelliklerinin bozulmayı nasıl azalttığını araştırmaktadır. Ayrıca, perovskit modüller için PID test prosedürlerini uyarlamayı amaçlamaktayız. Silikon modüller için soda-kireç-silikat (SLS) cam kullanılarak farklı sürelerde kimyasal temperleme işlemleri uygulandı. Kimyasal olarak güçlendirilmiş soda-lime silikat camın, PID şöntlemesine neden olan temel faktörlerden biri olan sodyum iyonu göçünü nasıl azalttığını inceledik. Sonuçlarımız, kimyasal temperlemenin sodyum iyonlarının göçünü düşürdüğünü ve geleneksel SLS cam ile kıyaslandığında dolum faktörü (FF) ve maksimum güç çıkışı (Pmax) gibi elektriksel parametrelerde minimum bozulma ile PID direncini artırdığını göstermektedir. Ayrıca, standart PID test protokollerinin perovskit modüllere uygulanabilirliği tartışılmış ve perovskit hücrelerin içsel iyonik yapıları nedeniyle özgün bozulma davranışları sergilediği belirlenmiştir. Pozitif voltaj önyargısının başlangıçta performansı artırırken, negatif önyargının belirgin bozulmaya yol açtığı ve perovskit malzemelerin voltaj polaritesine duyarlı olduğu tespit edilmiştir. Prekürsör kompozisyonunun PID üzerindeki etkisini inceleyen sonuçlar, belirli formülasyonların PID stresi altında stabiliteyi artırabileceğini göstermektedir. Çalışmamız, perovskit teknolojileri için ileri düzey kapsülleme teknikleri ve standartlaştırılmış PID testlerini içeren özel azaltma stratejilerinin gerekliliğini vurgulamaktadır. Bu yaklaşımlar, daha verimli ve dayanıklı PV modülleri geliştirerek güneş teknolojilerinin ticarileşmesine ve yenilenebilir enerji geçişine katkıda bulunacaktır.