Üreteral double J stentin prematür ejakulasyon ve erektil disfonksiyon ile ilişkisi
Association of ureteral double J stent with premature ejaculation and erectile dysfunction
  1. Tez No: 920531
  2. Yazar: ARSLAN FATİH VELİBEYOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYDEMİR ASDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Üriner sistem taş hastalıklarının cerrahi tedavisinde ameliyat sırasında Double J (DJ) stent yerleştirilebilmektedir. DJ stentin yan ağrısı, dizüri ve hematüri gibi sık görülen yan etkilerinin yanında, hastalar tarafından daha az bahsedilen ve bu nedenle de hekimler tarafından da daha az sorgulanan cinsel işlev bozuklukları da oluşabilmektedir. Bu çalışmada DJ stentin erektil disfonksiyon (ED) veya prematür ejakulasyon (PE) ile arasındaki ilişkinin araştırılması hedeflenmiştir. Çalışmada endoskopik üreter taşı tedavisi, retrograd intrarenal cerrahi veya perkütan nefrolitotomi ameliyatı yapılan hastalar, DJ stent yerleştirilen ve DJ stent yerleştirilmeyen hastalar olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Tüm hastalara ameliyattan 1 gün önce, postoperatif 1. ayda ve postoperatif 3. ayda erken boşalmanın değerlendirilmesi için Premature Ejaculation Diagnostic Tool (PEDT) anketi ve ereksiyonun değerlendirilmesi için de International Index of Erectile Function anketinin 15 soruluk versiyonu (IIEF-15) doldurtulmuştur. DJ stent yerleştirilen hastaların stentleri postoperatif 1. ayda çekilmiştir. Çalışmada DJ stentten sonra postoperatif ilk ayda hastaların erektil ve orgazmik işlevlerinin olumsuz etkilendiği ancak erken boşalma, cinsel istek ve cinsel memnuniyet yönünden herhangi bir olumsuz etkilenme olmadığı görülmüştür. Stent yerleştirilen hastalarda postoperatif 3. ay PEDT değeri ve IIEF-15 değerlerinin tamamı ameliyat öncesine göre anlamlı olarak iyileşme göstermiştir. Bu da taşın bizzat kendisinin de cinsel işlevlerde geçici bir bozulmaya yol açtığını göstermiştir. Stent yerleştirilmeyen hastalarda da postoperatif 3. ayda erektil fonksiyon ve erken boşalma değerlerinin stentli hastalar ile benzer şekilde iyileştiği görülmüştür. Stentin dışında, taşın kendisinin de cinsel işlevleri olumsuz etkilediğinin görülmesi yönü ile daha önce yapılmış benzer çalışmalardan farklı bir sonuca ulaşılmıştır. Üriner sistem taş hastalıklarının hem hastalık hem de tedavi sürecinde, cinsel işlevlerin olumsuz etkilenmesi durumu hastalar tarafından gerektiği kadar dile getirilmemesi sebebi ile hekimler tarafından da göz ardı edilebilmektedir. Hem hastalık sürecinde hem de tedavi sürecinde yaşanabilecek istenmeyen etkilerin hastalar dile getirmese bile hekimler tarafından uyarısının yapılması tedavi sonuçlarını, hasta beklentilerini ve memnuniyetini olumlu yönde etkileyecektir.
Özet (Çeviri)
Surgical treatment of urinary system stone diseases can be performed with placing a Double J (DJ) stent. DJ stents have common side effects such as flank pain, dysuria, and hematuria. Apart from these side effects sexual dysfunctions may also occur. However, sexual dysfunctions are less mentioned by the patients and therefore less questioned by the physicians. This study aimed to investigate the relationship between DJ stent and erectile dysfunction (ED) or premature ejaculation (PE). The study investigated patients who underwent endoscopic ureteral stone treatment, retrograde intrarenal surgery, or percutaneous nephrolithotomy. The patients were divided into two groups: patients with DJ stent placement and patients without DJ stent placement. All patients completed the Premature Ejaculation Diagnostic Tool (PEDT) questionnaire to evaluate premature ejaculation and the 15-question version of the International Index of Erectile Function questionnaire (IIEF-15) to evaluate erection 1 day before the surgery, 1 month postoperatively, and 3 months postoperatively. The stents were removed in the first postoperative month. In the study, it was observed that the erectile and orgasmic functions of the patients were negatively affected in the first postoperative month after the DJ stent. However, there was no negative effect in terms of premature ejaculation, sexual desire, and sexual satisfaction in the first postoperative month after the DJ stent. In patients with stent placement, postoperative 3rd-month PEDT value and all IIEF-15 values improved significantly compared to preoperative values. This showed that the stone itself caused temporary dysfunction in sexual functions. Similar to patients with stent placement, erectile function, and premature ejaculation values were observed to improve in patients without stent placement at the 3rd postoperative month. Apart from the stent, it was observed that the stone itself also negatively affected sexual functions. In this respect, different results were obtained from similar studies conducted before. The negative effects of urinary system stone diseases on sexual functions are not expressed as much as necessary by the patients, both during the disease and the treatment process. Therefore, it can be ignored by the physicians. Informing patients about undesirable effects, even if not mentioned by the patients themselves, will positively affect treatment outcomes, patient expectations, and patient satisfaction.