Metastatik pankreas kanserinde yeni nesil inflamatuar markerların sağkalıma etkisi
Effect of novel inflammatory markers on survival in metastatic pancreatic cancer
- Tez No: 920540
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT BÜYÜKŞİMŞEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Adana Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Çalışmamız pankreas kanserli hastalarda kullanılabilecek potansiyel prognostik belirteçleri araştırmak amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın ana hedefi, ALBI (Albumin-Bilirubin) skoru, B12 vitamini CRP (C-reaktif protein) indeksi , PIV (Platelet-Inflamasyon Değeri) ve nötrofil-lenfosit oranı gibi belirli biyobelirteçlerin, hastalığın seyrini ve sağkalımı öngörmedeki rolünü değerlendirmektir. Materyal ve Metod: Çalışmamız, Adana Şehir Hastanesi Tıbbi Onkoloji polikliniklerine ayaktan başvuran; anamnez, fizik muayene ve önceden yapılmış olan tetkiklerinde çalışmaya dahil olmalarında engel teşkil etmeyen ve metastatik pankreas kanseri nedeni ile takip edilen 155 hasta ile gerçekleştirildi. Hastaların glukoz, kalsiyum, kreatinin, bun, sedimentasyon, crp, procalcitonin,wbc, hb, lenfosit, platelet, B12, crp, albümin, billirubin değerleri ile kemoterapi sonrası ortalama sağkalım süresi ile değerlendirildi. Mayıs 2020 ile Nisan 2023 tarihleri arasında hastane sistemimizde kayıtlı olan 155 hasta retrospektif olarak incelenmiştir. Bu çalışmada, pan-immun-inflamasyon değeri (PIV), HALP (hemoglobin-albumin-lenfosit-platelet), B12/CRP indeksi ve ALBI skoru, Albumin/T. Bil değerleri gibi yeni nesil inflamatuar belirteçlerin sağkalım ile olan ilişkisi araştırılmıştır. Bulgular: Hastaların yaş ortalamaları 61,9±4,8 yıl iken, 53 (% 34,2)'ü 60 yaş ve altında, 102 (% 65,8)'sinin 60 yaş üstünde olduğu gözlendi. Cinsiyet dağılımı 103 erkek, 52 kadındı. Sigara kullanımına 77 (% 49,7) hastada rastlanırken, 29 (% 18,7) hastada mortalite geliştiği tespit edildi. Çalışmaya alınan hastaların mortalite bulgularına göre HALP, NLO, B12/CRP indeksi , PIV, ALBİ, Albumin/T. Bil değerlerinin cut-off değerini belirlemek için Roc Curve testi ile tanısal test performanslar değerlendirildi. Analiz sonucuna göre HALP, NLO, B12/CRP, PIV, ALBİ, Albumin/T. Bil değerlerinin cut-off değerleri sırasıyla 4; >11,3; >3750; >-2,67 ve
Özet (Çeviri)
Objective: Our study aimed to investigate potential prognostic markers in patients with pancreatic cancer. The main objective of the study was to evaluate the role of specific biomarkers such as the Albumin-Bilirubin (ALBI) score, B12 vitamin level, C-reactive protein (CRP) ratio, Platelet-Inflammation Value (PIV), and neutrophil-lymphocyte ratio (NLO) in predicting the course of the disease and survival. Materials and Methods: Our study was conducted with 155 patients followed up for metastatic pancreatic cancer who presented to the Medical Oncology outpatient clinics of Adana City Hospital and did not have any obstacles to inclusion based on their medical history, physical examination, and previously performed tests. Glucose, calcium, creatinine, BUN, sedimentation, CRP, procalcitonin, WBC, hemoglobin, lymphocyte, platelet, B12, CRP, albumin, and bilirubin values of the patients were evaluated along with after first-line treatment, and average survival between May 2020 and April 2023. A total of 155 patients registered in our hospital system during this period were retrospectively examined. In this study, the relationship between novel inflammatory markers such as the pan-immun-inflammation value (PIV), hemoglobin-albumin-lymphocyte-platelet (HALP), B12/CRP ratio, ALBI and Albumin/Total Bilirubin values score and survival was investigated. Results: The mean age of the patients was 61.9±4.8 years, with 53 (34.2%) aged 60 years or younger and 102 (65.8%) aged over 60 years. The distribution of gender was 103 (66.5%) male and 52 (33.5%) female. Smoking was detected in 77 (49.7%) patients, and mortality occurred in 29 (18.7%) patients. The diagnostic test performances of HALP, NLO, B12/CRP, PIV, ALBI, and Albumin/Total Bilirubin values were shown in Figure 2 to determine the cut-off values based on the mortality findings of the patients included in the study. According to the analysis results, the cut-off values of HALP, NLO, B12/CRP, PIV, ALBI, and Albumin/Total Bilirubin values were determined as 4, >11.3, >3750, >-2.67, and