Transteoretik model temelli geliştirilen ''hadi hareket et'' (HaHEt) mobil yazılım programının üniversite öğrencilerinin sedanter yaşam davranışlarına etkisi
The effect of the mobile software ''let's move'' (LM) program on changing sedentary behaviors of university students
  1. Tez No: 920539
  2. Yazar: GÖZDE ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAİME EROL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 361
Özet
Amaç: Transteoretik Model (TTM) temelli 'Hadi Hareket Et' (HaHEt) mobil yazılım programını geliştirmek ve programın üniversite öğrencilerinin sedanter yaşam davranışlarını değiştirmedeki etkisinin incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Araştırma, bir vakıf üniversitesinde, randomize kontrollü deneysel tasarım ile 194 öğrenci (97 deney, 97 kontrol) ile yürütüldü. Deney grubuna TTM temelli HaHEt mobil programı 12 hafta uygulandı. Veriler, HaHEt uygulaması üzerinden TTM ölçekleri, Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (UAFAA) ve adım sayısı ön-son ve izlem testte toplandı. Antropometrik ölçümler araştırmacı tarafından ölçüldü. Veriler, grup içi Paired-Sample t testi/Wilcoxon ve Repeated-measures ANOVA/Friedman testi, gruplar arası Independent Sample t testi/Mann-Whitney U ve One-way ANOVA/Kruskal-Wallis testi, kategorik değişkenler için Ki-kare/Fisher testi ile analiz edildi. Anlamlılık düzeyi p0,05). Sonuç: HaHEt programının, üniversite öğrencilerinin fiziksel aktivite düzeylerini artırmada ve vücut kompozisyonunu iyileştirmede etkili olduğu belirlendi. Ancak, TTM'nin değişkenlerinde istenen değişim için daha uzun müdahaleler gereklidir.
Özet (Çeviri)
Objectice: The aim of the study is to develop the Transtheoretical Model (TTM) based 'Let's Move' (HaHEt) mobile software program and to examine the effect of the program on changing the sedentary behaviors of university students. Materials and Methods: The study was conducted with 194 students (97 experimental, 97 control) in a foundation university with a randomized controlled experimental design. The TTM-based HaHEt mobile program was applied to the experimental group for 12 weeks. Data were collected from the HaHEt application using the TTM scales, International Physical Activity Questionnaire (IPAQ) and step count in pre-post and follow-up tests. Anthropometric measurements were measured by the researcher. Data were analyzed with the intra-group Paired-Sample t test/Wilcoxon and Repeated-measures ANOVA/Friedman test, between-group Independent Sample t test/Mann-Whitney U and One-way ANOVA/Kruskal-Wallis test, and for categorical variables, the Chi-square/Fisher test. The significance level is p0,05). Conclusion: The HaHEt program was found to be effective in increasing the physical activity levels of university students and improving body composition. However, longer interventions are required for the desired change in the variables of TTM.